Med Afganistanci narašča zanimanje za talibane

Trditve, da Pakistan podpira talibane, res niso nove, Islamabad pa jih vztrajno zanika. Natov dokument navaja, da talibani sami niso nujno navdušeni nad pakistansko pomočjo, a so od nje odvisni. Piše tudi, da so talibani popolnoma prepričani v svojo zmago v Afganistanu ter da med Afganistanci narašča zanimanje za to, da bi se pridružili talibanom. Slednji naj bi ponekod namenoma zmanjševali svojo dejavnost, zato da se Nato zaradi umiritve položaja umakne, nato pa se talibani vrnejo in novačijo lokalno prebivalstvo.

Nato se je na objavo odzval s trditvijo, da poročilu ne gre dati prevelike teže. Temelji namreč na pogovorih s 4000 zajetimi osebami, od talibanskih poveljnikov in pripadnikov Al Kaide do tujih borcev, talibanskih vojakov in civilistov. "Gre za mnenja oziroma želje zapornikov, tako da poročilo vsebuje le njihove poglede, ne dejanskega napredka Nata proti talibanom," je rekel tiskovni predstavnik sil ISAF v Afganistanu Jimmie E. Cummings.

Nato obenem trdi, da so talibani v zadnjem času zelo oslabljeni in da so utrpeli hude izgube. Vendar ocena, da bi po umiku ZDA lahko prevzeli oblast oziroma predstavljali veliko grožnjo vojski vlade v Kabulu, ostaja prevladujoča in jo navajajo mnogi analitiki. Zaradi tega si ZDA tudi prizadevajo, da bi predstavnike afganistanske vlade in talibanov spravili za pogajalsko mizo. V ta namen so talibani nedavno odprli pisarno v Kabulu, ameriška vlada pa resno razmišlja, da bi pet talibanov iz Guantanama preselila v tretjo državo (ne nazaj v Afganistan ali Pakistan) v znamenje dobre volje, da bi pospešila začetek pogovorov. O tem je v torek potekalo zaslišanje visokih predstavnikov ameriških obveščevalnih služb v senatu. V zadnjih dneh so se pojavile tudi informacije, da bi talibani in predstavniki vlade v Kabulu lahko imeli uvodne pogovore v Savdski Arabiji, kar so talibani zanikali.

"Staro vino v še starejši steklenici"

Trditve o podpori talibanom je vnovič zanikal tudi Pakistan. Njegova zunanja ministrica jih je označila za "staro vino v še starejši steklenici". Njen včerajšnji obisk v Kabulu je bil po več mesecih prvi na visoki ravni med državama, med katerima so odnosi zelo slabi. Dejala je, da Pakistan nima nobenega skrivnega načrta za Afganistan.

Zapleteni so tudi odnosi med ZDA in Pakistanom. Islamabad se je jezno odzval na operacijo uboja Osame bin Ladna lani v Pakistanu in na napad Nata, v katerem je bilo novembra lani ubiti 24 pakistanskih vojakov. Zaradi tega je Pakistan tudi zaprl dobavne poti Natu do sil v Afganistanu.