"Strežniki, ki so dosegljivi na svetovnem spletu pod domeno gov.si, so neprestano pod drobnogledom tudi glede tovrstnih groženj. Grožnje obravnavamo z vso resnostjo, bomo pa še bolj pozorni na zaznavanje neregularnih aktivnosti v informacijskih sistemih in se v primeru le-teh nanje ustrezno odzvali," so sporočili z ministrstva.

Opravljanje nadzornih funkciji nad delovanjem sistemov in odzivanje na incidente oziroma neregularne aktivnosti v informacijskih sistemih v informacijskih sistemih sicer sodi v sklop rednih nalog ministrstva, dodajajo.

Navajajo še, da s spremljanjem nadzornih sistemov neprestano ugotavljajo tudi morebitne anomalije v internetnem prometu in škodljiv promet tudi blokirajo. "Ministrstvo za javno upravo bo izvajalo vse aktivnosti z namenom zagotavljanja nadaljnjega nemotenega delovanja informacijskih sistemov države, ki jih upravlja," so zapisali.

Veleposlanica v Tokiu se opravičuje: ACTO sem podpisala iz čiste malomarnosti

Spomnimo, mednarodna aktivistična hekerska skupina Anonimni je v soboto na spletni strani za izmenjavo video posnetkov YouTube objavila posnetek s spremnim besedilom, v katerem obsoja sporazum Acta, poziva k udeležbi na sobotnem protestu ter napoveduje napad na spletne strani slovenske vlade. Napad naj bi se zgodil v soboto.

Poziv k zavrnitvi podpore

Združenje Internet Slovenija (ISOC SI), ki je član mednarodnega združenja Internet Society in ga kot predsednica vodi Borka Jerman-Blažič, se pridružuje protestom civilne družbe proti sporazumu Acta. Ob tem poziva slovenske poslance v Evropskem parlamentu, da dokumenta v tej obliki ne podprejo.

Kot navaja združenje, je bil dokument Acta pripravljen z namenom izkoreniniti kršitve intelektualnih pravic v državah, ki so v zadnjem desetletju izjemno gospodarsko napredovale in tako ogrozile države, ki so v 20. stoletju krojile usodo sveta. Vendar pa se je ta dokument tekom priprav sprevrgel v svoje nasprotje.

Dokument krši temeljne pravne listine EU, kot je konvencija o človekovih pravicah, ki v svojem 21. členu pravi, da bo EU podpirala demokracijo in sprejeto zakonodajo v mednarodnih odnosih, poudarjajo v združenju.

Komercialni interesi nad pravicami

Acta po njihovih navedbah zahteva dogovarjanje in uporabo represivnih ukrepov le na podlagi dogovorov sodelovanja med zasebnimi podjetji. V ospredje postavlja predvsem komercialne interese trga, nad pravice uporabnikov interneta, tudi z uporabo sankcij organov pregona, če se tako dogovorijo.

"Acta uvaja izjemno možnost za uveljavitev represivnih organov pri nadzoru nad internetnimi vsebinami. Člen 23.1 določa jasno prioriteto pri zaščiti teh pravic komercialnim in pridobitniškim organizacijam in dovoljuje kazenski pregon za najmanjšo kršitev intelektualnih pravic," so zapisali.

Združenje še navaja, da dokument omejuje pravico do poštenega in pravičnega sojenja v primeru kršitve intelektualnih pravic. Ta člen dovoljuje zaščito teh pravic predvsem ob prioritetnem upoštevanju interesov lastnikov pravic, kar pa je v nasprotju s pravnim redom EU, ki ob primeru spora zagotavlja enako obravnavo obeh strank.

Proti tudi v združenju Sazas

Združenje skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije (Sazas) ne podpira Acte. Nasprotujejo tudi popolnemu in konstantnemu nadzoru na spletu ter t.i. policijsko državo pod krinko zaščite avtorskih pravic, so zapisali v Sazasu.

Kot poudarjajo v Sazasu, niso sodelovali pri nastajanju omenjenega sporazuma, niti s sporazumom nimajo nikakršne povezave. "Slovenija ima možnost in priložnost v svojo zakonodajo vpeljati vse potrebne rešitve za preprečevanje kršitev avtorske pravice, vendar ne na račun posega v zasebnost posameznika," so zapisali.

Varovanje pravic intelektualne lastnine po njihovem mnenju ne sme biti izgovor za noben drastičen ukrep države in kratenje človekovih pravic. Država bi lahko učinkovite ukrepe na področju varovanja avtorskih pravic sprejemala tudi brez sledenja uporabnikov spleta, ocenjujejo.

Zato Sazas tudi podpira prizadevanje informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar pri preprečevanju podpisa omenjenega sporazuma. Zavzemajo se tudi za boj proti piratstvu na glasbenem področju, vendar ne na račun kršenja svobode.