Sirska vojska naj bi izpeljala ofenzivo v predmestjih Damaska, ki jih je zasedala Svobodna sirska vojska, največja protirežimska oborožena skupina v državi, sestavljena iz nekdanjih pripadnikov državnih varnostnih sil, ki so zamenjali strani.

Ofenziva nekaj kilometrov od centra Asadove moči

El Arabi je pred odhodom v New York v Kairu dejal, da bodo skušali prepričati Kitajsko in Rusijo, naj kljub dosedanjim zadržkom podpreta ukrepe proti režimu v Damasku. Obe državi sta oktobra lani nasprotovali resoluciji, ki so jo pripravile zahodne države. Dejali sta, da mora politični proces steči znotraj Sirije, ne pa da bo vsiljen od zunaj s strani Arabske lige ali da pride do zamenjave režima po zgledu Libije.

V Siriji se medtem nasilje le še stopnjuje. Po poročilih sirijskih aktivistov, na katere se sklicujejo tuje tiskovne agencije, je vojska z najmanj petdesetimi tanki in drugo težko oborožitvijo napadla predmestja Damaska ter ubila najmanj devetnajst ljudi. Tanki so vdrli v četrti Sakba, Kfar Batna in druge, ki so jih pred tem zavzeli uporniki in ki so manj kot deset kilometrov stran od samega središča Asadove moči v centru prestolnice. "Spopadi so urbani, na cestah ležijo trupla," je zapisal aktivist v Kfar Batni. V središču mesta so opazili povečano prisotnost policije in vojske. O nasilju so poročali tudi iz drugih koncev države, v zadnjih dveh dneh pa so našteli najmanj šestdeset mrtvih med civilisti in uporniki ter najmanj 31 mrtvih pripadnikov varnostnih sil.

Damask presenečen nad umikom opazovalcev

Arabska liga je opazovalce iz Sirije umaknila v nedeljo zaradi razraščanja nasilja in zaradi ocene, da ga njihova prisotnost ne more ustaviti. Opazovalce so v Sirijo napotili konec lanskega leta, da bi nadzirali uresničevanje mirovnega dogovora, ki predvideva tudi umik sirske vojske v vojašnice.

Uradni Damask je sporočil, da ga je umik opazovalcev presenetil, po njegovi oceni pa bo s tem narasel pritisk na varnostni svet za tuje posredovanje v Siriji ali pa bodo oborožene skupine v državi zaradi tega stopnjevale nasilje. Francija, glavna zagovornica bolj odločnega nastopa mednarodne skupnosti, je ocenila, da umik opazovalcev kaže na nujnost ukrepanja. V New Yorku bo danes tudi njen zunanji minister Alain Juppe, ki bo lobiral za ukrepanje zaradi "naraščajočih zločinov proti človeštvu" v Siriji, kot je dejal. Rusija pa je sporočila, da je predstavnike oblasti in opozicije povabila v Moskvo na pogovore. Predstavniki upornikov so dejali, da se ne bodo odzvali.

Asad je lani nasilno zatrl demonstracije, ki so se podobno kot v več drugih državah v regiji pojavile proti dolgoletnemu režimu. Država s 23 milijoni prebivalcev je odtlej vse bolj nestabilna. Siriji vlada režim, čigar ključni ljudje z Asadom na čelu pripadajo šiitskim alavitom, večina v državi pa je sunitska.