Senat omenjene fakultete je namreč novembra lani Jakliču odvzel naziv magistra znanosti. V komisiji ugotavljajo, da je imel Jaklič v času odločanja na seji senata ekonomske fakultete status poslovodne osebe javnega sektorja, kot ga ima še danes. Mestni svet Mestne občine Ljubljana (MOL) je namreč 16. januarja na predlog sveta Lekarne Ljubljana ponovno imenoval Jakliča za generalnega direktorja lekarne.

V komisiji za preprečevanje korupcije opozarjajo, da so poslovodne osebe v javnem sektorju, kakor tudi osebe, ki so odgovorne za imenovanje in izvajanje nadzora nad delovanjem teh poslovodnih oseb, zavezane k spoštovanju določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ter so dolžne varovati in zagotavljati tako integriteto funkcije poslovodne osebe kot tudi subjekta, ki ga ta poslovodna oseba vodi.

"Plagiatorstvo znanstvenega dela ima izrazito negativno vrednostno konotacijo," menijo v komisiji, kjer opozarjajo, da v tem primeru pomembno negativno vpliva na integriteto položaja poslovodne osebe javnega zavoda, integriteto javnega zavoda samega ter predstavlja tveganje za ugled in zaupanje javnosti v izvajanje javne službe skladno z zahtevanimi etičnimi standardi.

"V tem primeru gre za javni zavod in za poslovodno mesto v javnem sektorju, s katerim ustanovitelji in nadzorni organi ne morejo razpolagati zgolj v skladu s tržno ali interesno logiko, ampak so dolžni krepiti javni interes, transparentnost, vladavino prava in integriteto javnega sektorja," je komisija zapisala v dopisu.

Poziv svetu Lekarne in mestnemu svetu MOL

Komisija tako poziva svet Lekarne Ljubljana in ljubljanski mestni svet, naj se pisno opredelita do odločitve senata Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, ki je Marku Jakliču novembra lani zaradi plagiatorstva odvzel magistrski naziv. Prav tako poziva, naj organa ocenita škodljive posledice za ugled funkcije oz. položaja direktorja Lekarne Ljubljana in za za ugled zavoda Lekarna Ljubljana, ker ga vodi oseba, ki je ji je bil odvzet magistrski naziv.

Ob tem komisija poziva oba organa, naj po potrebi tudi uvedeta nadzorne ali disciplinske postopke ter sprejmeta druge ustrezne ukrepe skladno z zakonom, kodeksi ravnanja in načrtom integritete.  Skladno z določbami zakona o integriteti in preprečevanju korupcije sta oba omenjena organa dolžna svoje stališče posredovati komisiji za preprečevaje korupcije pisno v roku 30 dni od prejema tega poziva, je še zapisano v dopisu komisije, ki so ga sicer v javnost posredovali ljubljanski mestni svetniki iz vrst SDS.

Ti v sporočilu za javnost opozarjajo, da je bil dopis namenjen vsem mestnim svetnikom in članom sveta Lekarne Ljubljana, a ga ni prejel nihče razen predsednice sveta lekarne Jadranke Dakić in podžupana, ki začasno opravlja funkcijo ljubljanskega župana, Aleša Čerina. Ker člani sveta Lekarne Ljubljana in mestni svetniki o tem do danes uradno še niso bili obveščeni, svetniška skupina SDS Ljubljana Dakićevo in Čerina sprašujejo o razlogih za prikrivanju dopisa komisije. Poleg tega ljubljanski mestni svetniki iz vrst SDS pozivajo svet zavoda in tudi mestni svet k reviziji imenovanja Jakliča za direktorja Lekarne Ljubljana in ponovitev javnega razpisa za imenovanje direktorja zavoda.