Spomnimo, ladja, ki tehta 114.500 ton, je nasedla v biližini italijanskega otoka Giglio 13. januarja, na njej je bilo več ko 4200 ljudi. Število mrtvih je naraslo na 17, 15 ljudi pa še vedno pogrešajo.

Preiskovanje ladje in črpanje nafte iz njenega rezervoarja je oteženo tudi zaradi slabega vremena. Iz podjetja, ki naj bi pretekli petek začelo s prečrpavanjem nafte, so za BBC povedali, da upajo, da bodo lahko kmalu začeli z delom, saj se bojijo, da bi gorivo začelo uhajati in s tem povzročilo ekološko katastrofo.

Reševalci danes nadaljujejo iskanje pogrešanih. Italijanska mornarica je z razstrelivom naredila nove odprtine v ladji, s čimer je potapljačem omogočila dostop do predelov, ki so bili doslej nedostopni. V nedeljo so reševanje prekinili valovi in močan veter, ladja se je celo za nekaj centimetrov premaknila, danes pa so se razmere izboljšale.

Franco Gabrielli, vodja reševalne akcije, je povedal, da je bila njihova prvotna naloga najti kar se da veliko preživelih. ''Sedaj imamo samo en velik cilj, in to je, da poskrbimo, da se nesreča ne sprevrže v ekološko katastrofo.'' Gabrielli je izjavil še, da se bo končna bilanca nesreče verjetno ustavila pri 32 žrtvah, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

''Če vzamemo v račun vreme in morske pogoje, bi lahko trajajo od sedem do deset mesecev, da ruševino popolnoma odstranimo.''

Vse o Costi Concordiji za vas zbiramo NA ENEM MESTU, ogledate pa si lahko tudi videoposnetka simulacje nesreče: