Bližnjevzhodna četverica v sestavi ZDA, EU, Rusije in ZN je septembra lani sprejela izjavo, ki poziva Izrael in Palestince k pogajanjem s ciljem doseči trajni mirovni sporazum do konca letošnjega leta.

Četverica je ob tem tudi predlagala korake, kako doseči uspeh, in sprtima stranema postavila roke. Tako naj bi po pripravljalnem srečanju v treh mesecih podali celovite predloge glede ozemlja in varnosti, tri mesece kasneje pa dosegli še bistven napredek pri teh vprašanjih.

Prvi rok je, vsaj po trditvah Palestincev, začel teči 26. oktobra lani, ko so se odposlanci četverice v Jeruzalemu ločeno sešli z izraelskimi in palestinskimi predstavniki. Četverica je po tem srečanju namreč objavila sporočilo, po katerem sta se strani strinjali, da v treh mesecih predložita celovite predloge glede meja in varnosti.

A Izraelci so drugačnega mnenja, saj je po njihovem prepričanju trimesečni rok četverice začel teči 3. januarja, ko sta se strani prvič po 15 mesecih odsotnosti dialoga v Amanu sešli na pogovorih, ki naj bi bili priprava na prava mirovna pogajanja. Kako bo z izpolnjevanjem roka, je tako nejasno, kot tudi, kakšna bo usoda pripravljalnih pogovorov, ki doslej niso obrodili sadov. Se pa v regiji trenutno mudi visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton, ki bo danes v Amanu.