Glavna tema pogovorov komisarja in italijanskega ministra je bil problem s smetmi v Neaplju, a na kratko sta se dotaknila tudi plinskih terminalov, ki jih načrtuje Italija v Tržaškem zalivu, Slovenija pa jim nasprotuje in razmišlja celo o tožbi proti sosedi na Sodišču EU. Potočnik je pojasnil, da je italijanskemu ministru posredoval dve sporočili. Prvo je, da želi ponovno spodbuditi obe državi, naj oživita dialog in poskušata skupaj najti rešitve, sprejemljive za obe strani, ki bodo upoštevale okoljsko občutljivost Jadrana. Državi imata namreč po komisarjevih besedah v tem času - potem ko je Italija dobila novo vlado in ko se nova vlada kmalu obeta tudi Sloveniji - novo priložnost, da oživita pogajanja o vprašanju plinskih terminalov.

Drugo Potočnikovo sporočilo Cliniju pa je bilo, naj vse države, ki si delijo Jadransko morje, torej Slovenija, Italija in Hrvaška, začnejo skupaj razmišljati o tem, kako se strateško in odgovorno soočiti z izzivi na severnem Jadranu, tako da bodo upoštevani interesi vseh držav in tudi okoljska realnost. "Severni del Jadrana je brez dvoma plitek in izjemno ekološko občutljiv, zato je primerno vsa ta vprašanja nasloviti bolj dolgoročno in strateško, tako da bi pravzaprav tudi okoljska vprašanja dobila primerno težo, ker si jo v tej regiji in na tem območju zaslužijo," je poudaril komisar.

Italijanski minister Clini pa je dejal, da se strinja s komisarjem "glede potrebe po regionalni viziji". Ob tem je izrazil pripravljenost na pogovore s slovensko in hrvaško stranjo o viziji energetske oskrbe na severu Jadrana. "Menim, da moramo nadaljevati pogovore s slovenskimi in hrvaškimi oblastmi, da bomo imeli vizijo o sistemu energetske oskrbe na severu Jadranskega morja, upoštevajoč energetske politike, zaščito okolja ter stališča lokalnih in regionalnih oblasti," je dejal Clini. Italijanski okoljski minister je prepričan, da bodo lahko z novo slovensko vlado in hrvaškimi oblastmi zelo kmalu zagnali razpravo o tem s ciljem, da na konkreten način pogledajo, kaj se lahko stori in kako naprej.