Socialistični predsedniški kandidat, ki po anketah še naprej močno vodi, je navdušil množico in presenetil z ofenzivnostjo in bojevitostjo. Od strankarske nominacije oktobra lani mu namreč očitajo, da je neodločen in mlačen. V nedeljo je na primer srdito napadel svet financ, v katerem vidi "svojega pravega nasprotnika", saj se je "polastil gospodarstva, družbe in celo naših življenj". Branil pa je pravičnost: "Pred vsako odločitvijo, pred vsako reformo, pred vsakim zakonom se bom vprašal, ali je pravičen."

Sarkozyja ni niti enkrat izrecno omenil, le nekajkrat posredno, na primer v stavku: "Povedal vam bom skrivnost o sebi, ki je doslej nisem razkrival: rad imam ljudi, tako kot imajo nekateri radi denar."

"Biti predsednik pomeni predstavljati vrednote Francije v svetu," je še dejal Hollande in pri tem izpostavil enakopravnost spolov, različnih družbenih slojev in ločitev Cerkve od države. Zavzel se je tudi za boj proti kriminalu, zaposlovanje mladih, umik francoskih vojakov iz Afganistana in sodelovanje z Nemci.

Če je v nedeljo Hollande preskočil prvo pomembnejšo oviro na poti do Elizejske palače, ga v četrtek čaka druga, najbrž veliko težja. Predstaviti bo moral svoj program, pokazati, kako naj bi Francija do leta 2017, kot si je zamislil sam, odpravila proračunski primanjkljaj in kako bo kljub temu ves čas povečeval število zaposlenih v šolstvu. "Vsak nov izdatek bomo morali financirati s prihranki," je obljubil že v nedeljo.

V četrtek bo tudi zanimivo videti, kakšna naj bi bila Hollandova davčna reforma, ki naj bi bolj obremenila bogate Francoze. Ključno vprašanje je tudi, kako namerava Franciji zagotoviti gospodarsko rast, brez katere bo še naprej obsojena na zategovanje pasu, ki je prizadelo predvsem nižje sloje. Vsekakor bo desnica pograbila vsako šibko točko v Hollandovem programu.

Po zadnjih anketah ima v drugem krogu še vedno veliko prednost: Sarkozyja bi v odstotkih premagal s 57:43. Vendar v Socialistični stranki, kjer niso pozabili, da je pred desetimi leti Jean-Marie Le Pen v prvem krogu izločil Lionela Jospina, opozarjajo na nevarnost, ki jo v prvem krogu predstavlja Marine Le Pen. Skrajna desničarka ima po eni zadnjih anket 18 odstotkov podpore, tako se zdi, da je bolj kot Hollandu (30 odstotkov) nevarna Sarkozyju (23 odstotkov). Vendar bi lahko v prihodnjih mesecih sredinski politik François Bayrou, ki od jeseni v anketah napreduje, socialističnemu kandidatu odvzel kar nekaj odstotkov.