Med partnerskimi mesti Gradca se med mnogimi najde tudi Maribor. Tudi slovenska štajerska prestolnica je letos postala kulturna prestolnica Evrope in omenjeni novinar se je odpravil na odprtje ter za naš časopis zapisal svoja opažanja. Z njimi pa je skorajda "zakuhal" diplomatski spor med Mariborom in Gradcem.

Za lažje razumevanje naj najprej ponovno objavimo sporni odstavek:

"V medijskem središču o tem dogodku uradno niso vedeli ničesar. Dobro obveščeni pa me je že vnaprej opozoril na sprejem mariborskega župana Franca Kanglerja. Predrzno se povabim na dvorišče, kjer je sedež Evropske prestolnice kulture. Župan se več minut rokuje z lokalnimi politiki, eminentnejših političnih obrazov sprva ni zaznati. S svojim nagovorom Kangler poskrbi za pozornost povabljencev. Vendar začudenja ne povzroči vsebina njegovega nagovora, temveč inscenacija dogodka. Kangler namreč govori v mikrofon z galerije dvora, približno pet metrov nad dvoriščem, torej občutno vzvišen nad gosti, ki ga poslušajo s približno 25-metrske oddaljenosti.

Niti Putin si ne bi privoščil takšnega odmaknjenega nastopa, kako po novem potekajo sprejemi v Severni Koreji, pa še ni znano. Najbližja domneva bi bila: Kangler se je poučil pri veljakih NSK (Neue Slowenische Kunst), a je pred nastopom pozabil obleči pripadajoči fašistoidni kostum. 'Obvezno mi morate poslati sliko te scene,' me prosi graška podžupanja Lisa Rücker. Tudi ona še ni doživela tako absurdnega sprejema."

Kangler zatožil podžupanjo

Že na dan objave kritičnega zapisa iz Kanglerjevega kabineta pošljejo uradni dopis, v njem pa v pisarno graškega župana javijo, da je Höller v Dnevniku kritiziral otvoritveni vikend Evropske prestolnice kulture.

"Med drugim nas preseneča, da je podžupanja mesta Gradec v tem članku dejala, da tudi ona še nikdar ni doživela tako absurdnega sprejema," so iz županove tiskovne službe zapisali v protestu in tako besede, ki jih je zapisal novinar, zavajajoče pripisali kar podžupanji. Od graškega županstva pa so tudi zahtevali, da pri "gospe podžupanji Lisi Rücker preveri", ali so navedbe v članku resnične in kakšna so njena stališča glede slovesnosti ob odprtju.

Še istega dne iz graškega županstva odpišejo Mariboru in zatrjujejo, da je bil citat podžupanje Lise Rücker vzet iz konteksta. Podžupanja je, tako graško županstvo, med nagovorom župana novinarju ob sprejemu posredovala le pripombo o skurilnosti te situacije, glede na to, da sta župan Kangler in intendantka Fišerjeva svoje goste nagovorila z vrha stopnic iz prvega nadstropja. Podžupanja obžaluje, da so bile njene pripombe zlorabljene za to, da so podkrepile negativen članek o ceremoniji ob odprtju, ki nasprotuje njenim stališčem o slovesnosti, so mirili situacijo iz Gradca po verbalnem napadu z juga.

Na Facebooku se je kresalo

Ostra diskusija pa se je ob kritičnem članku razvila tudi na družbenih omrežjih. Tako je mariborski župan Kangler na Facebooku zapisal:

"Zanimivo, kdo se skriva za tem novinarjem iz Avstrije, kot da mi nismo vedeli ali pa ne poznamo, kdo je kdo in kam pes taco moli... Kako lahko mariborski novinar dela za tak časopis, ki da celo stran "osmrtnice" za EPK. (op. naslovnica Dnevnikove priloge Objektiv z dne 14. januarja 2012)," je zapisal Kangler in namigoval, da se za imenom avstrijskega novinarja bržkone skriva kar naš dopisnik iz Maribora Tomaž Klipšteter.

Dnevnik pa je še ostreje napadel Simon Potrč, ki je zaposlen v Kanglerjevem kabinetu in občasno na občini skrbi za stike z javnostmi. "Me sploh ne preseneča, da je urednik Dnevnika objavil zapis avstrijskega 'novinarja' brez predhodnega preverjanja, ali so njegove navedbe resnične," je zapisal in navrgel še nekaj razmišljanj o slabi kakovosti novinarstva v Sloveniji in novinarjih, ki da so prisiljeni pisati po diktatu svojih urednikov.

Dnevnikov kritičen zapis pa ni ostal osamljen. Kritika, ki jo je o letošnji Evropski prestolnici kulture v svojo reportažo o Sloveniji zapisala novinarka Andreia Diener v četrtkovi izdaji nemškega časopisa Frankfurter Allgemeiner Zeitung, je izzvenela še precej ostreje kot reportažni zapis na naših straneh. "Slovenija je lepa, ima gore in morje, toda kdor želi spoznati to deželo, naj se za božjo voljo izogne kulturni prestolnici Maribor," je zapisala.

Če Kanglerja politično štejemo k evropskim konservativcem, potem mesto Frankfurt, od koder izhaja časopis z uničujočo kritiko Evropske kulturne prestolnice Maribor, že od leta 1995 vodi njegova strankarska kolegica Petra Roth (CDU), ki službeno domuje na naslovu Römerberg 23, 60311 Frankfurt am Main, v primeru, če bi tudi njej hotel mariborski župan poslati kakšno pritožbo.