Kritike newyorške organizacije prihajajo manj kot leto dni po tem, ko je na ulice Iraka odšlo na tisoče državljanov, nezadovoljnih z razmerami v državi. "Irak se je v letu 2011 slabo odrezal na področju pravice do svobodnega izražanja, prihajalo je do primerov fizičnega zlorabljanja in zapiranja aktivistov, protestnikov in novinarjev,“ so zapisali po poročanju tiskovne agencije AFP.

Dodajajo, da Irak za novinarje ostaja ena najbolj nevarnih držav na svetu, ženske pravice ostajajo neudejanjene v praksi, civilisti pa v številnih bombnih napadih plačujejo krvni davek. Organizacija je tudi spomnila na odkritje skrivnega zapora lanskega februarja, ki je deloval pod nadzorom kabineta predsednika vlade Nurija al Malikija. Tam zaprte ljudi so mučili.

"Irak drsi v avtoritarizem. Varnostne sile zlorabljajo protestnike, nadlegujejo novinarje in mučijo pripornike,“ pojasnjuje vodja HRW za Srednji Vzhod Sarah Leah Whitson. "Navkljub zagotovilom ameriških oblast, da so pomagale ustvariti stabilno demokracijo, je realnost Iraka policijska država,“ je dodala.

Ameriške sile so se iz države umaknile 18. decembra, skoraj devet let po začetku invazije, ki je z oblasti odnesla Sadama Huseina.