Sporen zakon, ki sta ga najprej prehodna vlada narodne enotnosti in zdaj še parlament podprla kljub glasnemu negodovanju in množičnim demonstracijam proti njemu, daje Salehu popolno imuniteto za vse, kar je storil v času svoje 33-letne vladavine, njegovim sodelavcem pa delno imuniteto.

Glede slednje zakon pojasnjuje, da se Salehove pomočnike ne sme kazensko preganjati zaradi "dejanj, ki so bila politično motivirana in izvršena pri opravljanju njihovih dolžnosti". Kot izrecno dodaja, pa se imuniteta ne nanaša na morebitne teroristična dejanja.

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je bila sprva tudi za predsednikove podrejene predvidena popolna imuniteta, a je nato vlada v petek vložila vrsto amandmajev, s katerimi je to imuniteto omejila.

S tem je skušala vlada, v kateri so tako "Salehovi" kot opozicijski ministri, pomiriti nezadovoljne množice. Te so že v osnovi nasprotovale imuniteti za Saleha in člane njegovega režima, še dodatno pa jih je razburila novica, da se ta ne bo nanašala le na čas protirežimskih protestov v državi, temveč na celotno Salehovo vladavino.

Saleha obtožujejo, da je načrtno ubil več sto ljudi

Tako je pred slabima dvema tednoma odločila prehodna vlada - na presenečenje mnogih, ki so do takrat verjeli, da naj bi novembra sklenjen dogovor s Salehom o prenosu oblasti zagotavljal njemu ter njegovi družini in sodelavcem imuniteto le glede odgovornosti za krvavo zatiranje 11-mesečnih protestov.

Saleha obtožujejo, da je načrtno ubil več sto ljudi, tudi s pomočjo ostrostrelcev. Za nasilje naj bi bila odgovorna predvsem republikanska garda pod vodstvom Salehovega sina.

Novembrski dogovor je bil dosežen ob posredovanju zalivskih držav. V skladu z dogovorom naj bi Saleh v zameno za imuniteto predal oblast svojemu namestniku Abedu Rabu Mansurju Hadiju 21. februarja, ko bodo izvedli formalne predsedniške volitve s Hadijem kot edinim kandidatom. Ta naj bi nato kot začasni predsednik Jemen vodil dve leti.

Imuniteti - bistvenemu elementu tega težko doseženega dogovora - nasprotujejo tudi v Združenih narodih in več organizacijah za človekove pravice. Kot namreč poudarjajo, bi morala vse, ki so sodelovali pri zlorabah med protesti v Jemnu, doleteti roka pravice. Amnestijo pred očitnimi kršitvami človekovih pravic prepoveduje tudi mednarodno pravo.