Rehn se strinja, da morajo šibkejše države v prvi vrsti sprejeti svojo odgovornost, a poudarja, da morajo več storiti tudi močnejše in pretežno izvozno usmerjene države. "Te vlade ne smejo pozabiti, kako velike koristi imajo od evra - prek stabilnih izvoznih trgov in stabilne valute," je dejal.

"Ker v območju evra ne prihaja več do devalvacij valut, je jasno, da izvozno usmerjene države, kot je Nemčija, zahvaljujoč evru zdaj prodajo več kot pred uvedbo evra," je povedal.

Stalnemu mehanizmu za zagotavljanje stabilnosti v območju evra (ESM), ki naj bi začel delovati že julija, bi Rehn dal več moči, kot so doslej načrtovali evropski voditelji. "Potrebujemo veliko rešitev," je dejal.

Dvojec Merkozy, nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki veljata za najpomembnejši politični figuri v EU, je Finec pozval, naj v svojih pogovorih ne zanemarita drugih evropskih držav in institucij.

Rehn se je dotaknil tudi razmer v Grčiji, ki so se znova nekoliko zaostrile. V Atenah se mudijo predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, t. i. trojke, ki preverja stanje grških javnih financ. Od njihove ocene bo odvisna nadaljnja pomoč Grčiji, ki bi lahko brez nje že marca postala plačilno nesposobna.

Rehn meni, da so za prepočasno uresničevanje varčevalnih ukrepov in reform v Grčiji krivi predvsem notranjepolitični razlogi. Poleti naj bi Grki volili nov parlament, vodja grških konservativcev Antonis Samaras pa naj bi se takrat želel povzpeti na oblast, zato oblastem sedaj nagaja pri uresničevanju pomembnih reform.