Desnosredinske stranke SDS, Lista Virant, SLS in NSi so danes že pred sejo DeSUS izkazale nenaklonjenost možnemu predlogu za mandatarja Marku Voljču ter utrdile namero oblikovanja desnosredinske vlade. Te stranke so sicer že parafirale in tudi načeloma uskladile koalicijsko pogodbo, slednjo pa bodo v prihodnjih dneh obravnavali tudi organi strank.

Izvršilni odbor SLS bo zasedal v petek, izvršilni odbor SDS bo konec tedna, v ponedeljek popoldne pa izvršilni odbor NSi. V torek bo o poteku koalicijskih pogajanj razpravljal svet Liste Virant, prav tako naj bi v torek o koalicijski pogodbi in vstopu v desnosredinsko vlado odločala izvršni odbor ter svet DeSUS.

DeSUS gre v pogajanja za vstop v desnosredinsko koalicijo

SDS se na odločitev DeSUS še ni odzval, v Listi Virant pa jo pozdravljajo. Uspešna pogajanja lahko pripeljejo do tega, da bomo kmalu imeli novo vlado, je za STA ocenil član sveta Liste Virant Janko Jenko. Prvak Liste Virant Gregor Virant pa je že dopoldne menil, da je najverjetnejši scenarij, da bo mandatar Janez Janša.

V NSi odločitev DeSUS ocenjujejo kot "modro za Slovenijo". Ta odločitev po njihovem pomeni velik korak nasproti novi vladi s polnimi pooblastili, ki jo Slovenija ta trenutek nujno potrebuje. V NSi verjamejo, da se bodo koalicijska pogajanja med vsemi petimi strankami odvijala pozitivno, želijo pa si "korektnih dogovorov, ki so predpogoj za normalizacijo razmer". Morebiten vstop DeSUS v desnosredinsko koalicijo, pa po mnenju NSi pomeni konec "pat pozicije" v DZ.

SLS tudi po odločitvi DeSUS ponavlja stališče, ki ga je že tekom dne podal predsednik stranke Radovan Žerjav. Po mnenju SLS je edina realna možnost v tem trenutku koalicijska pogodba za sestavo desnosredinske vlade.

Raziskava: Janšo bi predlagali štirje odstotki Jankovićevih volivcev

Pričakovati je, da se bodo SDS, Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi pogajanj lotile takoj in da ne bodo izgubljale časa. Če bo DeSUS, ki je v prvem krogu podprl predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića za mandatarja, pristal na vstop v desnosredinsko vlado, bo slednjo najverjetneje Janša. SDS, Lista Virant, SLS in NSi so se v delu osnutka koalicijske pogodbe s tem strinjale in to tudi parafirale.

Prvo priložnost za sestavo vlade je sicer predsednik republike Danilo Türk dal relativnemu zmagovalcu volitev Zoranu Jankoviću, ki je s SD, Listo Virant in DeSUS tudi parafiral koalicijsko pogodbo, vendar v DZ ni bil potrjen za mandatarja. Še pred glasovanjem mu je podporo odrekla Lista Virant, ker pa do danes Janković ni dobil 46 poslanskih glasov, ki bi mu omogočili mandatarstvo, se je tudi DeSUS odločil za pogajanja z desnosredinskimi strankami.