Oceno trojke morajo sicer formalno še potrditi pristojni organi v EU in IMF. V okviru naslednjega obroka pomoči Irski bo EU prispevala 6,5 milijarde evrov, IMF pa 3,2 milijarde evrov, je danes sporočila trojka po končani misiji v Dublinu. "Program se uresničuje, a izzivi ostajajo. Nadaljnje dosledno izvajanje opredeljenih politik je ključno" za okrevanje Irske in njeno vrnitev na kapitalske trge, ocenjuje trojka Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in IMF. Trojka je pozitivno ocenila fiskalno konsolidacijo, saj je javnofinančni primanjkljaj za leto 2011 bistveno pod cilji, določenimi v programu. Irska je primanjkljaj zmanjšala na približno deset odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko je bil cilj 10,6 odstotka.

V proračunu za letos irske oblasti ciljajo na nadaljnjo konsolidacijo, na zmanjšanje primanjkljaja za 2,75 odstotne točke na 8,6 odstotka BDP, in opredeljujejo jasno pot do triodstotnega primanjkljaja, ki ga kot zgornjo mejo določajo pravila EU, do leta 2015. Poleg tega irske oblasti po mnenju trojke ustrezno nadaljujejo reforme za ozdravitev finančnega sistema. Trojka ugotavlja napredek pri reformah za krepitev konkurenčnosti ter spodbujanju rasti in ustvarjanja novih delovnih mest ter bistven napredek pri krepitvi bančnega sistema.

A kljub temu se Irska po navedbah trojke še sooča z velikimi izzivi, saj domače povpraševanje ostaja nizko, brezposelnost visoka, rast trgovinske izmenjave pa se upočasnjuje. Zato je bila projekcija rasti za letos z sprva napovedanega odstotka BDP znižana za pol odstotne točke. Irska je za pomoč zaprosila novembra 2010, predvsem zaradi težav v bančnem sektorju in visoke zadolženosti. Z EU in IMF se je dogovorila za program 85 milijard evrov pomoči, pri čemer Irska sama prispeva 17,5 milijarde evrov, EU 45 milijard evrov in IMF 22,5 milijarde evrov.

Kot velja tudi za Grčijo in Portugalsko, preostali članici območja evra, ki poleg Irske še prejemata mednarodno finančno pomoč, je pomoč pogojena z nizom bančnih in fiskalnih ukrepov ter strukturnih reform. Izvajanje teh reform redno, enkrat na četrtletje, na terenu pregleduje trojka "revizorjev" iz Evropske komisije, ECB in IMF. Peto poročilo trojke sicer pokriva celotno prvo leto izvajanja programa za Irsko. Naslednji pregled izvajanja programa je predviden aprila letos.