Kot piše Delo, bi po predlogu Pozitivne Slovenije združili celotno izobraževanje in mu dodali znanost, tehnologijo pa bi dali v ministrstvo za infrastrukturo in trajnostni razvoj. Po predlogu SDS pa bi šolstvu in visokemu šolstvu dodali kulturo, znanost pa bi preselili v ministrstvo za gospodarstvo.

V razpravi so člani sveta ugotavljali, da je nesmotrno povezovati vrtce in univerze oziroma da je treba ohraniti navezo znanosti in tehnologije. Sklicevali so se na slabe izkušnje iz obdobij, ko je bilo v enem ministrstvu celotno izobraževanje in znanost, tedaj sta bili visokošolska in znanstvena sfera menda v podrejenem položaju.

V razpravi o preoblikovanju ministrstva je bil še posebno odločen rektor Univerze v Novi gorici prof. dr. Danilo Zavrtanik, ki je ugovarjal mnenjem tistih, ki bi urejanje resorjev prepustili vladi in parlamentu. Dr. Danilo Zavrtanik meni, da da so kot svetovalni organ vlade to dolžni opozoriti, da bi neprimerne organizacijske spremembe "ogrozile strateške dokumente". Rektor novogoriške univerze je dodal, da bi bilo sicer delovanje sveta nesmiselno.

Peter Volasko, slovenski koordinator aktualnega evropskega 7. okvirnega programa (7 OP), je članom sveta včeraj predstavil osnutek programa za obdobje od 2014 do 2020, poimenovanega Horizont. Zanj je predvidenih rekordnih 80 milijard evrov, v včerajšnji razpravi pa so ugotavljali, da bi si Slovenija z večjo podporo države lahko zagotovila večji delež. Kot pravi, je Slovenija sicer relativno uspešna tudi v 7 OP, ker je kljub manjši uspešnosti pri pridobivanju projektov pridobila že okrog sto milijonov evropskih sredstev.

Kot piše Delo, so člani SZT tudi opozorili, da se lani sprejeti inovacijsko-raziskovalna in visokošolska strategija v glavnem še ne uresničujeta, ker tega proračun ne omogoča.