Največ ljudi je zbolelo med tretjim in petim septembrom lani. "V tem času je iskalo zdravniško pomoč zaradi akutnega neopredeljenega gastroenterokolitisa domnevno infekcijskega izvora 69 oseb in 21 zaradi gastroenteritisa, ki ga je povzročila bakterija Salmonella enteritidis. Zaradi okužbe z omenjeno bakterijo je bilo v bolnišnico sprejetih osem oseb," je pojasnila Andreja Krt Lah, vodja enote za epidemiologijo nalezljivih bolezni.

Dva sočasna izbruha okužb

Ker so preiskave pitne vode pokazale, da ta ni bila skladna s pravilnikom o pitni vodi, je bilo treba v Tržiču kar nekaj časa vodo prekuhavati. Raziskave in študije zavoda pa so pokazale še na možnost, da je šlo za dva sočasna izbruha z različnimi dejavniki tveganja. Glede okužb s salmonelo so na zavodu dokazali statistično verjetnost, da so zboleli tisti, ki so se hranili ali pa so naročili hrano v enem izmed lokalov v Tržiču.

"Med epidemiološko raziskavo smo odkrili v zvezi s tem lokalom tudi družinski izbruh, povezan z dostavo hrane. V tem lokalu v Tržiču so bile ugotovljene neskladnosti v zvezi s sistemom HACCP, ki pa so bile naknadno odpravljene," je pojasnila Andreja Krt Lah. Že prejšnji teden smo v Dnevniku poročali, da je zdravstveni inšpektorat opravil kar štiri preglede v lokalu Ponvica in ugotovil precej pomanjkljivosti, ki pa so jih medtem že odpravili.

"Z drugo analitično statistično študijo primerov in kontrol v primeru izbruha neopredeljenih črevesnih nalezljivih obolenj domnevno infekcijskega izvora smo na osnovi 446 vrnjenih vprašalnikov preučevali vpliv več dejavnikov tveganja, kot so zaužita hrana doma in zunaj doma ter pitna voda. V tej študiji se je nakazala statistično možna povezava z enim od doslej najbolj stabilnih vodnih virov v občini. Izvedeni so bili vsi ukrepi za zaščito javnega zdravja," je še na eno možnost okužbe opozorila Andreja Krt Lah.

Blago onesnažen vodni vir

Na Komunali Tržič so potrdili, da je šlo za največji vodni vir, iz katerega dobijo vodo gospodinjstva v Bistrici, Kovorju, Zvirčah, Sebenjah, Žiganji vasi, Retnjah in Križah. "Šlo je za izjemno blago fekalno onesnaženje, in sicer so našli manj kot štiri bakterije na sto mililitrov vode. Prav tako bi poudaril, da gre za statistično in ne znanstveno študijo. Ker gre za vodni vir, iz katerega pije največ občanov, je statistično seveda povsem logično, da je na tem območju bilo tudi največ obolelih," je dejal direktor Komunale Tržič Sebastijan Zupanc.

Pojasnil je, da so na tem vodnem viru zdaj zgradili še objekt za obdelavo vode z ultrafiltracijo, tako da ni nikakršnih možnosti, da bi bila pitna voda iz tega vira lahko onesnažena.