Konservativni premier David Cameron je na včerajšnji seji koalicijske vlade na Downing streetu 10 privil vijak pritiska na škotskega kolega in vodjo Škotske nacionalne stranke (SNP) Alexa Salmonda, ki je skozi vso politično kariero najodločneje zagovarjal škotsko neodvisnost in referendum. Salmond še ni govoril o tem, kdaj natančno bi rad referendum in kaj bi rad vprašal Škote, je pa znano, da se mu ne mudi. Rad bi ga imel v drugi polovici svojega drugega lani dobljenega mandata, ki se konča leta 2015.

Sanjski datum

Sanjski datum bi bil 24. junij 2014, ko bo sedemstota obletnica bitke pri Bannockburnu, ki je bila odločilna bitka prve vojne za škotsko neodvisnost, v kateri so Škoti premagali angleško vojsko, ta pa je panično pobegnila z bojišča, skupaj s kraljem Edwardom II., ki je bežal prvi. Čeprav so Angleži Škotski priznali neodvisnost šele dobrih deset let pozneje, bi referendum na dan te bitke zaradi narodnega ponosa gotovo močno vplival na odločitev volilcev. Znano je tudi, da ga Salmond ne bi rad omejil na vprašanje, ali želijo Škoti ostati ali zapustiti Združeno kraljestvo, ampak jim želi ponuditi tudi tako imenovano maksimalno avtonomijo.

V Londonu pravijo, da se je Cameron odzval na njegovo blefiranje. Čeprav z včerajšnje seje britanske vlade o tem ni uradnega sporočila, po neuradnih zelo verjetno natančnih virih namerava Cameron z britanske na škotsko vlado začasno prenesti pravnomočje, da razpiše referendum o neodvisnosti, vendar s časovnim rokom - že enkrat v prihodnjem letu in pol. In sicer z zelo jasnim referendumskim vprašanjem: "Želite, da Škotska ostane ali zapusti Veliko Britanijo?"

Zakaj se Cameronu nenadoma tako mudi? In zakaj hoče vladi SNP, ki mu očita vmešavanje v škotsko demokracijo, diktirati čas in vprašanje referenduma? Cameron, ki si kot vsi drugi vodilni britanski politiki želi ohraniti Združeno kraljestvo takšno, kot je, je včeraj zanikal diktat. Trdil je, da si želi čimprejšnje zakonite, poštene in jasne odločitve zaradi negotovosti, zaradi katere imajo gospodarstveniki na Škotskem in v drugih delih Britanije probleme pri sprejemanju odločitev o naložbah in drugih poslovnih odločitvah. Na ta sumljiv argument zagovorniki neodvisnosti na Škotskem odgovarjajo, da gre za neko drugo negotovost. V Londonu naj bi forisrali čimprejšnji referendum zaradi gospodarske negotovosti. Referendum naj bi si želeli, še preden bi se Velika Britanija zares rešila iz kriznih časov, ker bi se v negotovih časih mnogi Škoti težje odločili za to, da gredo na svoje.