V soboto se je na veleposlanikovo stran postavil tudi State department in zatrdil, da se veleposlanik Joseph Mussomeli v okviru svojih diplomatskih dolžnosti redno srečuje s političnimi strankami, vendar "ni vključen v koalicijska pogajanja". "Afera" je izbruhnila pred dnevi, ko so mediji odkrili, da je veleposlanik v bolnišnici obiskal Pahorja.

Za Pop TV je tedaj dejal, da ga skrbi razdeljenost slovenskega naroda in »da bi bilo lepo, če bi se lahko oblikovala koalicija, ki bi predstavljala večino, če ne vseh Slovencev«. Kot je še ocenil, bi Slovenija potrebovala predvsem nekoga, ki bi služil državi in bi premostil razlike med desnico in levico. Kot je kasneje pojasnil Mussomeli, je Pahorja v bolnišnici obiskal tudi zato, ker ga ima za osebnega prijatelja in mu je bilo hudo, da je v bolnišnici.

Slovenski veleposlanik v Washingtonu Roman Kirn pa je bil včeraj povabljen na pogovor v State department, kjer se je sestal z Masho Jovanovich, namestnico pomočnika državne sekretarke, ki je pristojna za srednjo Evropo, so potrdili na slovenskem zunanjem ministrstvu (MZZ). Kot je sporočila Miriam Možgan z MZZ, je bil osrednji del pogovora namenjen seznanitvi sogovornice s postopki oblikovanja nove slovenske vlade. Sogovornika sta govorila tudi o okoliščinah, v katerih so bile podane izjave ameriškega veleposlanika in odziv slovenskih predstavnikov.

Tako veleposlanik Kirn kot Jovanovicheva sta se strinjala, da je treba retoriko vrniti v diplomatske okvirje in da nedavne izjave ne bodo vplivale na diplomatske odnose med državama.