Lepo vreme, vse večja zavest o pomenu teh dogodkov za slovensko državo med mladimi in rekreativni pomen srečanja so pripomogli k obilici rekordov.

Türk: Bodimo vredni spomina na dražgoške junake in žrtve

Kar 582 udeležencev 33. pohoda po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni je največ doslej. Prav tako se jih je največ doslej podalo po še težjem pohodu prek Ratitovca in Jelovice - kar 228 jih je zmoglo zahtevno pot. Slavnostni govornik na prireditvi je bil predsednik države Danilo Türk, čustveno in ideološko močno nabit nagovor je imel predsednik združenja borcev Janez Stanovnik, med gosti sta največji aplavz požela nekdanji predsednik Milan Kučan in kandidat za mandatarja Zoran Janković, navzoči pa so bili številni člani odhajajoče vlade in verjetno tudi kakšen kandidat za novo.

Predsednik države Danilo Türk je upor proti okupatorju označil za najpogumnejše dejanje v zgodovini Slovencev, Dražgoše pa so simbol tega upora. Tako kot takrat mora tudi danes slovenski narod vzeti usodo v lastne roke, zato potrebujemo razvojne usmeritve, reforme trga dela, boljše delovanje državnih uradov, pravosodje, boj proti korupciji. Za vse to pa, meni Türk, potrebujemo operativno vlado. "Pred dnevi sem za mandatarja predlagal Zorana Jankovića, ki je danes tu skupaj z nami. Politične stranke imajo zdaj veliko odgovornost, da uspešno dokončajo pogajanja o sestavi vladajoče koalicije," je dejal predsednik Danilo Türk in pozval k širši politični enotnosti pri uveljavljanju reform in razpravi o ustavnih spremembah. "Bodimo vredni spomina na dražgoške junake in dražgoške žrtve," je zaključil Türk.

Spomin je še kako živ!

Franc Čopi - Borutin je eden od zgolj dveh še živečih borcev Cankarjevega bataljona. Pri 26 letih je skusil grozote vojne in pri 96 zabičal, da je treba za veke vekomaj obdržati spomin na dogodke v Dražgošah: "To je edini kraj, ki je dokazal, za kaj smo se borili. Za izgon okupatorja, za našo osvoboditev in za priključitev Primorske k matični domovini. V štirih letih borbe smo to dosegli," je poudaril član Bičkovega voda, ki je na znameniti skali nad vasjo z mitraljezom tolkel po švabih, vse dokler se ni bil zaradi premoči okupatorja prisiljen umakniti. "Nikoli ne bom pozabil Dražgošanov. Nikoli ne bom pozabil, kako so nam prinesli toplo hrano. Če danes pogledam, koliko ljudi je tu, se zavedam, da je spomin na te dogodke še kako živ. In tako mora ostati!" je pribil Franc Čopi - Borutin.

"Res, to je naša zgodovina in ne smemo je pozabiti. S 16 leti sem šel v partizane in dokler bo zdravje dopuščalo, se bom na takih dogodkih dobival s tovariši," je dejal Ludvik Leban iz Nove Gorice.

Medtem pa so se mladi v glavnem podajali na številne pohode, ki so vodili v Dražgoše. Rekordnih 582 pohodnikov je prišlo s Pasje ravni, kakšna polovica od teh prvič. Med njimi je bila tudi skupina mladih planincev iz Maribora. "Veliko hodimo, a ta pohod je spoštovanja vreden. Noč, mraz in dolga hoja naredijo svoje. Ni težav s kondicijo, s psiho pač. Če lahko, napišite po pravici - zaj... je bilo!" je dejal Simon Špur. Druga skupina mladih je v povsem partizanski opremi dokazovala, da se pohod lahko opravi tudi tako, kot so ga pred 70 leti opravili partizani. "Letos je bilo precej laže kot druga leta. Hodimo zato, da ohranjamo spomin na vrednote borcev in da ljudem pokažemo, da tem junakom ni bilo lahko," je povedal Andrej Lenič iz Ljubljane.