Uradno bodo odločitev o embargu razglasili na srečanju zunanjih ministrov Evropske unije, ki bo potekalo konec januarja. Čeprav bodo odločitev sprejeli konec januarja, lahko traja več mesecev, da bodo odločitve izvedene v praksi. ZDA, ki so pred kratkim uvedle nove sankcije proti Iranu, odločitev Evropske unije odobravajo. Sicer pa imajo ZDA sprejete številne dolgoročne bilateralne sankcije proti Iranu, ki prepovedujejo praktično vso blagovno menjavo z Iranom. Govorice o sprejetju sankcij s strani Evropske unije so že vplivale na rast cen nafte na mednarodnem trgu.

"Srečanje zunanjih ministrov Evropske unije imamo 30. januarja in upam, da bomo ob tej priložnosti bili sposobni sprejeti odločitve o embargu na uvoz nafte iz Irana,“ je izjavil francoski zunanji minister Alain Juppe. Francija je bila sicer tudi ena izmed pobudnic sprejetja ostrejših ukrepov proti Iranu.

Iran, ki kar polovico vseh prihodkov dobi preko izvoza nafte, vse sankcije ignorira in trdi, da trditve Zahoda o tem, da Iran skuša razviti jedrsko orožje, niso resnične. BBC poroča, da iranske oblasti zanikajo, da bi imela rekordno nizka vrednost njihove valute kaj opraviti z nedavno sprejetimi ameriškimi sankcijami.

Če bo Evropa resnično sprejela te sankcije, se bo moral iranski izvoz prestrukturirati na azijske trge. Ob tem obstaja velika verjetnost, da bodo države v Aziji zahtevale določen popust, kar bo še dodatno vplivalo na dobiček, ceno nafte in na vrednost iranske valute.