Za začetek vremenska drama

"To bo leto, v katerem bo Britanija videla svet in svet videl Britanijo. To mora biti leto, v katerem se bomo zagnali - leto, v katerem bova jaz in koalicijska vlada naredila vse za to, da se naša država okrepi," je, kot to znajo samo politiki, brez prave vsebine pretežno optimistično leporečil premier. Med včerajšnjo vrnitvijo na delo sta bila dramatična samo pošastno vreme, najbolj na Škotskem - viharji, dež in veter - in kaos, ki ga je to povzročilo v cestnem in železniškem prometu. Zahtevalo je tudi najmanj dve smrtni žrtvi. Tudi kraljičino leto se ni začelo ravno gloriozno, saj so na njenem posestvu Sandringham, na katerem je kraljevska družina praznovala božič in novo leto, 1. januarja našli truplo umorjene ženske.

Za dramatično vrnitev na delo je poskrbela tudi visoka, v povprečju 6,9-odstotna podražitev železniških vozovnic. Te so zdaj že tako drage, da bo večina Otočanov za prevoz na delo in z dela porabila četrtino zaslužka in da bodo na primer vsi tisti, ki se z železnico in podzemno vozijo na delo v London, porabili približno enkrat več denarja kot v drugih velikih evropskih prestolnicah, na primer Parizu ali Berlinu. To je včeraj Londončanom zatrjeval nekdanji župan in laburistični kandidat na letošnjih županskih volitvah Ken Livingstone. Aktualni konservativni župan Boris Johnson pa ni mogel braniti podražitev, ker je bil še na smučanju v neznanem, gotovo pa mondenem smučarskem središču.

Cameron je priznal, da bo leto 2012 težko leto, ker se obetajo težave v gospodarstvu, in da ljudi skrbi, kaj jim prinaša. "Ljudje se bojijo za službe, bojijo se tega, kako bodo plačevali račune. Iskanje dela je postalo težko, posebno za mlade ljudi. Rast cen je prizadela družinske proračune. Razumem. Na obeh frontah smo v akciji. Vem, kako težko se bo prebiti skozi, vendar tudi vem, da se bomo," je zagotavljal Cameron. Ve tudi, da je veliko reči v Britaniji narobe in da jih je treba spremeniti in popraviti. Velike načrte ima. Vsemu povedanemu so manjkale podrobnosti. Spet, tako kot lani, je obljubljal, da se bo spoprijel s pretiravanjem pri plačah in nagradah bankirjev in direktorjev, ki so se v letu 2011 tako grdo omastili, da Cameronovo staro zagotovilo o tem, "da smo v varčevalnih časih vsi v istem čolnu", in novoletna ponovitev obljube o vzpostavitvi pravičnejše družbe ne prepričata nikogar več.

Prazne grožnje bankirjem

"Grožnje" bankirjem zvenijo toliko bolj prazno, ker je bil med novopečenimi novoletnimi odlikovanci - vitezi britanskega imperija - eden izmed najbolj razvpitih finančnikov Paul Ruddock, katerega podjetje je leta 2008 čez noč zaslužilo 100 milijonov dolarjev s špekuliranjem ob propadu britanske banke Northern Rock. Ruddock, po novem sir Paul, je znan tudi po tem, da daje denar Cameronovi konservativni stranki. Finančni strokovnjaki medtem gospodom, kot je Ruddock, in bankam napovedujejo še eno zelo dobro letino. Samo petim velikim bankam v letu 2012 napovedujejo skupen dobiček 35 milijard funtov oziroma 137 milijonov funtov zaslužka na dan. Otočani se sicer veselijo globalne drame olimpijskih iger in glorije diamantnega jubileja, vendar vseeno mislijo, da bo leto 2012 zelo dolg podaljšek leta 2011. Velika večina ekonomistov pravi, da bo prvih šest mesecev še slabše, preden bo boljše.