Kot je povedala Kuzmanič-Korvova, se je pri informacijskem sistemu zataknilo in napako trenutno odpravljajo ter ga preizkušajo v tako imenovanem testnem okolju. Upa, da ga bodo centri začeli uporabljati še pred koncem tega tedna. S starim informacijskim sistemom si po besedah Kuzmanič-Korvove na centrih za socialno delo ne morejo pomagati. A na uporabnike novica o nedelujočem informacijskem sistemu nima nobenega vpliva. Vse pravice se izplačujejo še naprej in o vseh bodo odločali tako, kot je bilo sprva predvideno. Le delo zaposlenih na centrih bo moralo biti nekoliko bolj skoncentrirano.

Tudi na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve pravijo, da so z interventnim zakonom zagotovili, da nihče od sedanjih prejemnikov katerega koli transferja v prehodnem času ne bo ostal brez sredstev. "Vse potrebno za vnos vlog na centrih za socialno delo je pripravljeno, poteka pa intenzivno oziroma zaključno usklajevanje z viri podatkov, saj želimo zagotoviti čim višjo stopnjo zanesljivosti podatkov. Vnos vlog se bo začel v najkrajšem možnem času," še zagotavljajo.

Vlog, o katerih morajo centri izdati odločbo, je okoli 100.000, ocenjuje sekretarka skupnosti centrov. Kljub temu te dni na centre prihajajo še nove, predvsem tiste, ki so jih vlagatelji poslali zadnje dni minulega leta po pošti. Medtem pa so na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) prešteli odpovedi pravicam, ki so se iz pokojninskega sistema preselile v socialnega. Po besedah vodje odnosov z javnostmi na ZPIZ Braneta Kokota so na zavodu do 29. decembra prejeli okoli 7800 odpovedi pravice do varstvenega dodatka in 1150 odpovedi pravice do državne pokojnine. Ali drugače: varstvenemu dodatku se je odpovedalo 16 odstotkov dosedanjih prejemnikov, državni pokojnini, ki je v novem sistemu ni več, pa osem odstotkov prejemnikov.