Šele luč, ki je prihajala iz najbolj oddaljenega šotora in smeh, ki ga je bilo slišati, sta opozarjala, da protestniki gibanja 15o ploščadi pred Ljubljansko borzo niso zapustili niti na silvestrovo. "Smo protestniki in če protestiramo proti nekemu sistemu, moramo to početi dosledno. Prazniki ne pomenijo, da se moramo umakniti in jih praznovati nekje drugje," je odločitev pojasnil aktivist 15o Irfan Beširević, sicer tudi aktivist za pravice izbrisanih in delavcev. V majhnem šotoru se je tako na silvestrski večer zbrala peščica najbolj vztrajnih aktivistov, ki z miroljubnim protestom že od 15. oktobra opozarjajo na pogoltnost bank, finančnih institucij ter političnih elit, ki so državo pripeljali v krizo.

Novoletni načrti že narejeni

Zadimljen prostor, v katerega jim je tudi s pomočjo donacij uspelo postaviti star fotelj, nekaj stolov in miz, medtem ko se je prostor našel tudi za nekaj hrane in pijače, je bil presenetljivo topel in je dajal občutek domačnosti, med stoli pa je ves čas švigal črn kuža. Prav tako sta se zbrani druščini na praznovanju pridružila komunikologinja Sandra Bašić Hrvatin ter politolog Andrej Kurnik, ki aktiviste podpira že od samega začetka. Med protestniki so bili tudi tisti, ki pred borzo vztrajajo že od prvega dne. Ena izmed njih je študentka Asja Hrvatin. "Tukaj je skoraj moj drugi dom. Vsi se med seboj poznamo, vsi smo prijatelji. Tudi na silvestrovo ne potrebujemo nič več kot drug drugega," je povedala Hrvatinova.

Le nekaj ulic niže, na ljubljanskih trgih, se je istočasno odvijalo množično praznovanje z znanimi glasbenimi skupinami in bučnim nazdravljanjem, popolnoma nasprotno tistemu skromnemu pred borzo. Občutek je bil, da so ljudje vsaj za en dan pozabili na krizo. Marsikdo je ta večer v obliki pirotehničnih sredstev v zrak spustil več evrskih stotakov, sedel za preobilno obloženo mizo in bil za prevoz s taksijem do središča mesta, ki je trajal slabe tri minute, pripravljen odšteti deset evrov. "Narod je v stiski, zato mu daj kruha in iger in bo pozabil na probleme. In prav to se danes dogaja, ljudje so pozabili na težave in se veselijo," je razloge, zakaj med prazniki krize pravzaprav ni čutiti, pojasnil Beširević. Vendar kljub vsesplošnemu rajanju aktivisti na probleme niso pozabili in imajo za leto 2012 pripravljene številne načrte. Že 15. januarja načrtujejo večji shod, na katerem se bodo povezali tudi s študenti in delavci ter izvedli bolj udarno akcijo. Predvidevajo, da bodo vsaj enkrat na mesec pripravili večji shod, s katerim bodo ponovno opozorili nase in na stanje v državi. Dva meseca in pol trajajoč protest je v tem času namreč izgubil skoraj vso medijsko podporo. Zato tudi Hrvatinova upa, da so prav s silvestrovanjem pred borzo ljudi spodbudili ter koga prepričali, da se jim v novem letu pridruži in si reče: "Poglejte, preživeli so novo leto. Novo leto pomeni nov začetek in res jih moramo podpreti."

"Politiki nas ne jemljejo resno"

Protestniki so novemu letu nazdravili kar v svojem šotoru in se okoli ene ure zjutraj preselili v Socialni center Rog. "Pričakujemo, da se nam bo v Rogu, kjer se bo ob ritmih reggae glasbe zabava nadaljevala do zgodnjih jutranjih ur, pridružilo še okoli 200 aktivistov," je dodal Beširević. Šotori in dežurni protestniki so ostali na ploščadi pred borzo, kjer so se jim po končani zabavi v socialnem centru ponovno pridružili preostali aktivisti.

Pregovorno vso leto počneš to, kar delaš prvega januarja, zato bodo člani gibanja 15o miroljubne proteste, shode in delavnice nadaljevali tudi v letu 2012. " Odnehali ne bomo, četudi nas bodo želeli pregnati. Umik bi pomenil, da v dosedanjih dveh mesecih in pol nismo dosegli nič," napoveduje Beširević. Vendar napovedi aktivistov kljub prizadevanju za prihodnje leto niso optimistične. Zato se njihovo praznično voščilo, nalepljeno na pročelje borze, glasi "Scarry Christmas and a Happy New Fear" (Grozljiv božič in strahu polno novo leto). Če se bo dejansko kaj spremenilo, je po mnenju Beširevića odvisno od državljanov: "Ko bodo videli, kaj se dogaja, se nam bodo pridružili. Sistem se bo dalo spremeniti le, če nas bo vsaj 20.000, dokler pa nas je tukaj nekaj sto, nas politiki ne jemljejo resno."