Po začasnih podatkih so zaposlene osebe v Sloveniji v tretjem četrtletju letošnjega leta opravile za 4,4 odstotka manj delovnih ur kot v enakem obdobju lani, v primerjavi z enakim obdobjem 2008 pa za sedem odstotkov manj.

V prvih devetih mesecih se je obseg opravljenih delovnih ur v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšal za 2,3 odstotka, v primerjavi z 2008 pa za 7,8 odstotka. Tendenco zmanjševanja obsega opravljenih delovnih ur državni statistiki v Sloveniji opažajo že vse od prvega četrtletja 2009 dalje, in sicer upada od takrat v povprečju za 2,4 odstotka na četrtletje.

Obseg opravljenih delovnih ur se je v letošnjem tretjem četrtletju v primerjavi z enakim četrtletjem lani zmanjšal v večini dejavnosti; izjemi sta bili dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro in oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, saniranje okolja.

Upad je bil znova najizrazitejši v gradbeništvu, 12,6-odstoten; v primerjavi z enakim obdobjem 2008 pa je bil več kot 25-odstoten. V zadnjih petih letih so osebe, zaposlene v gradbeništvu, prispevale največ opravljenih delovnih ur v tretjem četrtletju 2008, natančneje 11 odstotkov vseh opravljenih delovnih ur ali za 2,5 odstotne točke več kot v tretjem četrtletju letos.

V tretjem četrtletju letošnjega leta je zaposlena oseba opravila povprečno 124 delovnih ur na mesec ali za štiri delovne ure manj kot v enakem obdobju lani. Povprečno največ delovnih ur na mesec (144) so v obdobju od julija do septembra letos opravile osebe, zaposlene v dejavnosti kmetijstvo in lov, gozdarstvo, ribištvo, najmanj (106) pa osebe, zaposlene v dejavnosti izobraževanje.