Štirje župani, ki bodo še naprej prejemali poslanske plače, prihajajo iz SD, po trije iz LDS in SDS. Po ocenah časnika Dela nas bodo župani Alan Bukovnik iz občine Radlje ob Dravi, Bojan Kontič iz občine Velenje, Anton Kampuš iz občine Gornja Radgona, Tomaž Mencinger iz občine Jesenice, Borut Sajovic iz občine Tržič, Miran Jerič iz občine Hrastnik, Milan Gumzar iz občine Benedikt, Darko Menih in občine Šoštanj, Peter Verlič iz občine Grosuplje in Milan Čadež iz občine Gornja vas - Poljane stali več kot pol milijona evrov, čeprav za vodenje občin že prejemajo od 1300 do 1840 evrov bruto nagrade na mesec. Tako bo njihov zaslužek z nepoklicnim vodenjem občine in poslanskim nadomestilom do 2000 evrov višji.

Zakon o poslancih namreč določa, da je nadomestilo namenjeno poslancem, ki se po izteku poslanske funkcije ne morejo zaposliti na delovnem mestu, na katerem so delali pred izvolitvijo v državni zbor.

Tako bo lahko omenjenih deset prejšnjih poslancev in sedanjih županov še največ leto dni prejemalo od 4000 evrov do 5000 evrov bruto. Nadomestilo znaša toliko kot poslanska plača, vendar brez dodatkov. Vsak nekdanji poslanec župan, ki bo prejemal poslansko nadomestilo in župansko nagrado, bo torej davkoplačevalce stal okoli 6000 evrov na mesec.

Takšno plačevanje se županom bolj splača, kot če bi se odločili za poklicno županovanje. Izračun namreč pokaže, tako Delo, da bi bila osnovna bruto plača - brez dodatkov - poklicnega župana na Jesenicah 3400 evrov bruto, zdaj pa bo Tomaž Tom Mencinger kot nepoklicni župan prejemal 1700 evrov bruto županske nagrade in še 4186 evrov bruto nadomestila; skupaj torej 5900 evrov.

Politične prakse očitno ni spremenil niti hud padec priljubljenosti Gregorja Viranta, ki je prejemal nadomestilo ministrske plače, hkrati pa s predavanji zaslužil še dobrih devetdeset tisoč evrov.