Četrta srbska občina Leposavić naj bi v četrtek odločila, ali bo razpravljala o tem vprašanju, poroča srbska tiskovna agencija Beta.

Na referendumu naj bi volivci z "da" ali "ne" odgovorili na vprašanje, ali sprejemajo institucije Republike Kosovo.

Župan Kosovske Mitrovice Krstimir Pantić je ob tem dejal, da bodo z referendumom pokazali, da prebivalci severa Kosova ne želijo biti del kosovskih institucij. S tem bodo delu mednarodne skupnosti in Albancem dokazali, da ni res, da so samo župani srbskih občin proti integraciji in albanskim institucijam na severu Kosova, ampak da gre za stališče prebivalstva.

Član skupščine Marko Jakšić je ob tem dejal, da je "napočil čas, da povejo, da je Kosovo zanje sovražna država, da je nastala na podlagi našega pregona, ubojev, izgona in da je prostovoljno ne bomo sprejeli". Dodal je, da želijo z referendumom pokazati Eulexu, državam, ki so priznale Kosovo, in oblastem v Prištini, da Srbi ne želijo biti državljani Kosova, poroča Beta.

Drugi predstavnik Kosovske Mitrovice Radenko Nedeljković pa je dodal, da je ideja za referendum nastala, ko so doumeli, da cilja ne morejo doseči samo z barikadami. Pristavil je še, da so dogovori, doseženi v okviru dialoga Beograda in Prištine, škodljivi in da so jim življenje samo otežili.

Uradni Beograd je napoved referenduma že kritiziral, ker bo okrepil napetosti v regiji in spodkopal prizadevanja Srbije za članstvo v Evropski uniji. Vodja srbske delegacije v dialogu s Prištino Borko Stefanović ga je označil za nepotrebnega, poleg tega ne bo samo povzročil večjih problemov, ampak nima niti pravne podlage.

Referendum pomeni izraz kljubovanja Beogradu, saj mnogi od 40.000 Srbov na večinsko srbskem severu Kosova - ki tako kot Srbija ne priznavajo neodvisnosti Kosova - menijo, da je Beograd šel predaleč v dogovorih s Prištino v okviru dialoga, ki poteka pod okriljem EU.