Josipović je zahtevo za oceno ustavnosti napovedal takoj po tem, ko je sabor oktobra letos sprejel zakon. V zahtevi ustavnem sodišču je poudaril, da zakon krši ustavno pravico hrvaških vojnih veteranov do obrambe v morebitnem kazenskem postopku zaradi vojnih zločinov ter da jih izpostavlja nevarnosti in jim onemogoča možnost, da bi v sodelovanju s pristojnimi organi Srbije umaknili neutemeljene obtožbe. Kot so še poudarili v današnjem sporočilu, je predsednik države poudaril, da je zakon v nasprotju z ustavo tudi v delu, v katerem določa pravico pravosodnemu ministru, da samostojno odloča ali bodo izvajali kakšnega od postopkov, ki so v pristojnosti rednih sodišč.

Josipović, ki je pravni strokovnjak, tudi meni, da je zakon v koliziji z ustavo, ko gre za odnos med mednarodnimi pogodbami in hrvaškimi zakoni. Zakon je septembra letos predlagala prejšnja koalicijska vlada na čelu s HDZ, sabor pa ga je nato oktobra sprejel. Z njim so razveljavili vse jugoslovanske in srbske pravosodne akte, v katerih so zaradi dogodkov med vojno na Hrvaškem osumljeni, obtoženi ali obsojeni hrvaški državljani. Kot je ob tem pojasnila bivša premierka Jadranka Kosor, Hrvaška ne more dovoliti, da Srbija širi svoje pravosodne pristojnosti na morebitna kazniva dejanja na Hrvaškem na podlagi zakona, ki so ga v Beogradu sprejeli leta 2003.

Hrvaška vlada se je odločila odzvati na srbski zakon po tem, ko so letos poleti na Hrvaškem prejeli obtožnico srbskega sodišča, ki več kot 40 ljudi iz Hrvaške bremeni vojnih zločinov in genocida. Med obtoženimi je bil tudi podpredsednik sabora Vladimir Šeks. Tudi pred tem je bilo nekaj srbskih obtožnic proti hrvaškim veteranom, najbolj znan primer pa je bil tisti, ki so ga sprožili proti Tihomirju Purdi, ki so ga sicer oprostili zaradi pomanjkanja dokazov. Na morebitne negativne posledice omenjenega zakona, ki so ga na Hrvaškem poimenovali "Šeksov zakon", so poleg hrvaške opozicije nemudoma opozorili tako Josipović in sedanja zunanja ministrica Vesna Pusić kot Evropska komisija. V Srbiji pa so bili nad sprejemom zakona razočarani.