Kot je dejal v izjavi novinarjem, verjame, da se bo predsednik po opravljenih pogovorih sam odločil o tem, komu podeliti mandatarstvo. Kot je ponovil, sam nikoli ni rekel, da mora relativni zmagovalec absolutno dobiti mandatarstvo. Na vprašanje, ali bi mandatarstvo sprejel, če ne bi imel večinske podpore, pa je dejal le, da je treba počakati na to, kaj bodo pogovori prinesli in da koalicije ne gre sklepati v medijih.

O trojčku Liste Virant, SLS in DeSUS, ki naj bi po poročanju nekaterih medijev Türku predlagal, da preveri politično voljo za oblikovanje tehnične vlade, je Janković dejal, da jih ne razume, vendar s tem nima nobenih težav, saj so konec koncev tudi oni vabljeni v koalicijo oz. neko obliko partnerstva za razvoj. Kot je poudaril, je vsem, s katerimi se je pogovarjal, ponudil sodelovanje, in želi si strokovne, timske vlade.

Tehnična vlada - zakaj smo potem imeli volitve?

V zvezi z možnostjo tehnične vlade se Janković sprašuje, zakaj smo potem v Sloveniji imeli volitve. Tehnično vlado bi po njegovih besedah lahko imeli pred meseci, ko je padla vlada Boruta Pahorja. Vendar je bila takrat odločitev za predčasne volitve in zato se mu zdi zdaj govoriti o tehnični vladi popolnoma nesmiselno.

Pojasnil pa je, da so v stranki dobili pripombe SD in Državljanske liste Gregorja Viranta na njihov predlog koalicijske pogodbe in da v programskem delu ne vidi razlik. Prav tako že tečejo kadrovsko pogovori in tudi tu so po njegovih besedah pripombe sprejemljive. Tako se mu zdi, da je to "prava pot". Vendar pa, kot dodaja, jih je za to potrebno več, ne le dva ali trije.

Na vprašanje, ali bi bil pripravljen ponuditi SLS ministrsko mesto tudi, če bi bila stranka konstruktivna opozicija, je odgovoril, da je to že ponudil, ker si želi strokovno vlado.

Na vprašanje, ali je še vedno prepričan, da lahko sestavi vlado, pa je odgovoril: "Seveda."

Virant, SLS in DeSUS za vlado narodne enotnosti

Državljanska lista Gregorja Viranta, SLS in DeSUS so se uskladili, da v tem trenutku ne podpirajo Zorana Jankovića kot mandatarja za sestavo vlade. Najprej želijo namreč preveriti možnost oblikovanja vlade narodne enotnosti, je po pogovoru pri predsedniku republike Danilu Türku povedal predsednik Liste Virant Gregor Virant.

Vlada narodne enotnosti oz. vlada ustavne večine je po mnenju omenjenih treh strank v tem trenutku najboljša možnost za Slovenijo. V tem primeru, je pojasnil Virant, "bi iskali konsenz okrog glavnih prioritetnih ciljev in okrog mandatarja, ki bi uspel povezati stranke, ki tvorijo najmanj 60-člansko večino v DZ".

Tako bodo sedaj dali pobudo vsem političnim strankam, da se opredelijo, ali je sploh mogoče iskati vlado narodne enotnosti. Virant pravi, da bodo poskušali to preveriti čim prej in bi odgovore parlamentarnih strank pričakovali do ponedeljka ali torka. Dokler ni soglasja, da je vlada narodne enotnosti možna, je po njegovih besedah nesmiselno govoriti o imenu možnega mandatarja.

Iskati povezovalno, ne izključevalne osebe

Poudaril pa je, da bi iskali povezovalno in ne izključevalno osebo. "To mora biti človek, ki zna voditi, ki zna povezovati, ki zna delati z ljudmi, ki razume delovanje sistema države in ki je močan v gospodarstvu," je povzel. Ob tem je ocenil, da bi v Sloveniji znali najti človeka, ki bi bil široko sprejemljiv in sposoben, "seveda pa bi morale vse stranke napeti vse sile in iskreno pomagati pri iskanju".

Kot pravi Virant, se zaveda, da ta ideja z "vidika politične realnosti nima vrhunskih možnosti za uspeh". Sam sicer ocenjuje, da bi bila takšna vlada zmožna opraviti štiriletni mandat, a bi bilo potrebno zelo veliko dobre volje in "zelo veliko samoomejevanja egov". Če se bo izkazalo, da vlade narodne enotnosti ni mogoče oblikovati, se bo vsaka od omenjenih treh strank odločala po svoje. Lista Virant se bo tako odločala med levosredinsko in desnosredinsko koalicijo, ki sta v tem trenutku obe možni, je pojasnil njen predsednik.

Kot je povedal, bodo za odločitev med tema dvema opcijama gotovo potrebovali kakšna dva do tri tedne. Odločali pa se bodo na podlagi številnih kriterijev, od tega, kaj bo zapisano v koalicijski pogodbi, kakšna bo sestava vlade, kje bi lahko bolj omejili hegemonijo najmočnejše stranke, pa do tega, kaj bi bilo najboljše za Slovenijo.

Sicer pa je Virant ugotavljal, da njihova stranka tako rekoč "predestinirana", da bo v vladi in da bi zato imeli močno vlogo v levi ali desni vladi, bistveno manjšo pa bi imeli v vladi narodne enotnosti. "Mi smo tu prvi pripravljeni stopiti korak nazaj, ali so pripravljeni tudi drugi, pa bomo še videli," še dodaja.

V SD Jankovića podpirajo

Pri Türku sta bila tudi predstavnika SD, Patrick Vlačič in Janko Veber, ki sta dejala, da bo stranka Jankovića, če bo dobil mandat za sestavo vlade, podprla. V SD so predsedniku republike Danilu Türku povedali, da podpirajo Zorana Jankovića kot tistega, ki naj ima na podlagi rezultatov volitev priložnost sestaviti vlado, je po pogovoru povedal predsednik poslanske skupine SD Janko Veber.

Türka sta obiskala skupaj s podpredsednikom stranke Patrickom Vlačičem, predsednik stranke Borut Pahor je namreč še vedno v bolnišnici.

Veber je pojasnil še, da se stranka glede morebitnega vstopa v vlado pogaja le z Jankovićem in da drugih kontaktov ni bilo. Vlačič pa je dodal, da so na predlog koalicijske pogodbe dali svoje pripombe in pričakujejo konsolidiran tekst še tekom današnjega dne. Glede kadrovskih vprašanj pa se še usklajujejo, je dejal.

Tudi glede tehnične vlade ni bilo resne razprave, je dejal Veber in poudaril, da smo imeli volitve in da so te pokazale rezultate, na podlagi katerih pričakujejo, da bodo postopki tudi tekli naprej.

Glede sredinskega trojčka, ki naj bi danes po besedah predsednika poslanske skupine SLS Franca Bogovića predlagal celo vlado narodne enotnosti, pa je Veber dejal, da so to aktivnosti, ki potekajo mimo SD, zato tega ne nameravajo komentirati. "Dejstvo je, da je bil predsednik DZ izvoljen na način, ki ga tudi mi nismo želeli," je dejal Veber.

Tanko: Morebitnemu Türkovemu predlogu Jankovića za mandatarja ne nasprotujemo, a ga ne bomo podprli

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je po posvetu s predsednikom republike Danilom Türkom pojasnil, da je predsednika zanimalo, če so v SDS "za to, da predlaga Zorana Jankovića kot relativnega zmagovalca za osebo, ki ima prva možnost izbire". Temu po njegovih besedah v stranki ne nasprotujejo, vendar ga pa v postopku ne bodo podprli.

O drugih možnostih glede vlade se, kot pravi Tanko, s predsednikom niso pogovarjali. Ponovil je, da je najprej na potezi Türk, šele kasneje, "če ta možnost ne bo dobila zadostne podpore, pa se pojavijo druge možnosti". Zato se mu ta trenutek možnost, da bi v SDS predlagali predsednika stranke Janeza Janšo za mandatarja, ne zdi verjetna.

Po mnenju Tanka bo ravno Janković tisti, ki ga bo Türk predlagal za mandatarja. Ta "naj najprej opravi svojo nalogo ter prestane preizkus v DZ. Če ga bo prestal, potem naj tudi poskusi s sestavo koalicije. Če ne bo uspel, se odpirajo druge možnosti, do takrat pa mislim, da ni nobene potrebe, da se ukvarjamo z drugimi možnostmi," je dejal.

Ob tem je še povedal, da predsednika ni zanimal predlog SDS glede njihovega osnutka koalicijske pogodbe. "Koalicijsko pogodbo smo posredovali ostalim strankam, ki so izvolile predsednika DZ za primer, če v prvem krogu ne bo uspeha," je ponovil.

Pomembno je, da predsednik predlaga novega mandatarja

Ravnanje "trojčka" Liste Virant, DeSUS in SLS je Tanko komentiral z besedami, da "ni potrebe, da se zdaj ukvarjamo s tem, kako se bodo posamezno ustvarjali novi trojčki in se koalicijsko usklajevali med sabo". V tem trenutku je namreč po njegovem pomembno, da predsednik predlaga novega mandatarja", vse ostale možnost pa "so potem posledica uspeha ali neuspeha tega v postopku v DZ".

Na novinarsko vprašanje, kako to, da je SDS po devetih zavrnitvah danes le prišla na pogovore k Türku je Tanko odgovoril, da vabilo predsednika republike razumejo kot "neko opravičilo za izjave, ki jih je dal", prišli pa bodo tudi na naslednje pogovore, če bodo ti potrebni.

Ali bo potreben drugi krog pogovorov, je po besedah Tanka odvisno od tega, "kako se bo kandidat, ki bo predlagan, uspel dogovoriti za podporo v DZ z ostalimi strankami".

Glede na to, da bo Türk že danes opravil posvete z vsemi poslanskimi skupinami, pa po mnenju Tanka lahko njegovo odločitev glede predloga mandatarja morda pričakujemo danes pozno zvečer ali pa jutri.

Preberite še: Čas za Türkov premislek