V zavetišču svetujejo, da se sprehajalci psov izogibajo krajev, kjer je uporaba pirotehničnih sredstev večja. Za daljše sprehode, tako v zavetišču, pa naj se raje odpravijo v jutranjem času. Na nov ritem naj lastniki svojega psa privajajo postopoma.

Postopno privajanje velja tudi za tiste, ki bodo psa čez praznike pustili pri sorodnikih ali prijateljih. "Psa seznanite z začasnim lastnikom, začasnega skrbnika pa z vsemi posebnostmi vašega ljubljenca. Prav tako je pomembno, da začasnemu skrbniku predate potni list psa in napišete pooblastilo za začasno oskrbo. Pri veterinarju preverite, da je pes primerno označen (mikročipiran). Tako bo namreč vračanje morebiti izgubljenega psa precej manj zapleteno. Začasni skrbnik naj bo seznanjen, kako ravnati v primeru izgube psa in sicer: izgubo psa takoj prijavite pristojnemu zavetišču za zapuščene živali in ob tem podajte tudi svoje kontakte. Psa iz zavetišča lahko prevzame le lastnik ali pooblaščeni začasni skrbnik," so dodali.

Enako velja za lastnike mačkov, čeprav je lastništvo teh preslabo urejeno in zato zelo malo zapuščenih mačk najde svojega lastnika.