Poleg s tem povezanih prilagoditev pa interventni zakon prinaša tudi varnost, saj se bodo pravice, ki veljajo zdaj, nemoteno in pravočasno izplačevale tudi po novem letu. Minister Svetlik je poudaril, da je edini transfer, katerega znesek se bo po novem letu povišal, denarna socialna pomoč. Vsi ostali transferji bodo zaradi interventnega zakona ostali na enaki ravni.

A sprva je bil mišljen dvig osnovnega zneska minimalnega dohodka iz zakona o socialnovarstvenih prejemkih s sedanjih 230,61 evra na 288,81 evra. Ker to zaradi težkega finančnega položaja države ne bo mogoče, bo dvig tega zneska segal le do 260 evrov. "Z manjšim znižanjem osnovnega zneska minimalnega dohodka od prvotno predvidenega ne zmanjšujemo že pridobljenih pravic za družine z otroki, položaj samskih oseb, predvsem starejših samskih oseb in invalidov, pa se kljub sprejetim spremembam še vedno izboljšuje glede na trenutno stanje," poudarjajo na ministrstvu. Dobra stran interventnega zakona pa je zagotavljanje varnosti ljudi, ki so odvisni od pomoči, v prihodnjih mesecih, čeprav centri za socialno delo pričakujejo veliko dela z novimi vlogami. Generalni direktor direktorata za socialne zadeve Davor Dominkuš je pojasnil, da se do izdaje novih odločb izplačujejo pravice v akontativnem znesku, torej v višini, ki je priznana z odločbo, ki velja na dan 31. decembra 2011. Po izdaji odločbe se bodo ti zneski poračunali, bodisi da se upravičencu izplača ali prizna še razlika do priznane višine ali pa bo moral prejemnik prejeti znesek delno ali v celoti vrniti oziroma se mu bo pri posamezni pravici poračunal.

"A to bo veljalo samo, če bodo prejemniki še ta mesec oddali vlogo za podaljšanje pravice transferjev," je opozoril Dominkuš. Več informacij o tem je na voljo na centrih za socialno delo in na spletni strani ministrstva (www.mddsz.gov.si). Tudi če na začetku prihodnjega leta pride do težav pri informacijski podpori, bo pomoč ljudem, ki jo prejemajo, zagotovljena, pravi Dominkuš. To velja za otroški dodatek, za subvencijo predšolskega varstva in za druge pravice, ki so vezane na denarno socialno pomoč.

Zaradi na novo sprejete višine osnovnega zneska minimalnega dohodka (260 evrov) pa so bile potrebne še druge prilagoditve določb zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki se navezujejo na osnovni znesek minimalnega dohodka, so še opozorili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.