Kim Jong Il je umrl v soboto za posledicami srčnega napada, so poročali severnokorejski državni mediji. Državo je vodil od smrti svojega očeta leta 1994. Pogreb bo 28. decembra. Njegov tretji sin Kim Jong Un je po poročanju državnih medijev njegov naslednik. Sosednje države se bojijo, da bi tranzicija lahko prinesla dodatne nestabilnosti v regiji.

Severna Koreja, ki je v mednarodni skupnosti osamljena predvsem zaradi jedrskega orožja in nepriznavanja človekovih pravic svojemu narodu, je sporočila, da bo zagotovila varnost južnokorejskih obiskovalcev. "S spoštovanjem bomo sprejeli vse obiske Južnokorejcev, ki bodo z obiskom izkazali žalovanje. Uvajamo ukrepe za odprtje vseh zračnih in kopenskih poti čez Kesong,“ je po poročanju BBC sporočila vlada.

Južna Koreja pa je sporočila, da na pogreb ne bodo poslali uradne delegacije. Prestop državne meje bodo dovolili dvema delegacijama, ena bo pod vodstvom žene predsednika Kim Dae junga, druga pa pod vodstvom Hyun Jeong eunove iz skupine Hyundai. Kim Dae jung je bila voditeljica srečanja s Kim Jong Ilom leta 2000, skupina Hyundai pa s Severno Korejo poslovno sodeluje. Seul ni uradne delegacije poslal niti na pogreb Kim Il sunga leta 1994.

Bojkot minute molka

Na Generalni skupščini Združenih narodov (ZN) je po smrti Kim Jong Ila na željo severnokorejskih predstavnikov v skupčšini potekala minuta molka, ki ga je bojkotirala več držav, med drugim tudi predstavnika ZDA, Japonske in Zahodne Evrope. Po poročanju Reutersa je več diplomatov mnenja, da je odločitev predsednika skupščine Nasija Abdulziza El-Naserja neprimerno in neobičajna.