Virant je v oddaji na Televiziji Slovenija, v kateri so sodelovali predsedniki vseh parlamentarnih strank, pojasnil, da pogajanja z Jankovićem niso potekala, kot bi si oni želeli, saj da so bili pogovori preveč pavšalni. Do koalicije z Jankovićem so tako vse bolj skeptični, razen, če bodo stvari krenile v drugo smer.

Janko Jenko iz Liste Virant je za STA pojasnil, da v pogajanjih doslej niso videli dovolj pripravljenosti za kompromis, ki bi jih navdajal z optimizmom, da pridejo do koalicije. Kljub temu bodo predsedniku republike Danilu Türku po Virantovih besedah dejali, da ima pravico do položaja mandatarja relativni zmagovalec volitev.

Vodja pogajalske ekipe Liste Virant Janez Šušteršič je po nocojšnjem svetu stranke za 24ur zvečer na POP TV zagotovil, da bo stranka nadaljevala pogajanja z Jankovićem. Kot je dejal, so že dobili osnutek koalicijske pogodbe, ga del že preučili in oblikovali tudi nekaj pripomb in predlogov, za katere zdaj upajo, da se bodo o njih uskladili.

Pojasnil je, da se za zdaj o kadrih še ne pogovarjajo. Tako ali tako njihova zahteva najprej uskladitev vsebine, je dejal. Šušteršič je dodal še, da imajo mandat za morebitne pogovore o sestavi vlade tudi s kom drugim na enakih pogojih, a da za zdaj takih pogovorov ni.

Tudi predsednik SDS Janez Janša se je strinjal z Virantom, da bi moral prvi poskus oblikovanja vlade dobiti relativni zmagovalec. A kot je dodal Janša, ne želijo, da bi dobili koalicijo, ki bi se bolj ukvarjala sama s seboj, problemi pa bi ostali nerešeni. Prav tako tudi predsednik SLS Radovan Žerjav ne želi, da bi se ta zgodba ponovila, saj "popravnega izpita preprosto nimamo več".

Kljub napovedi, da bo SD z Jankovićem nadaljevala pogajanja in bo po Pahorjevih besedah verjetno pristala na koalicijsko sodelovanje, pa predsednik SD ocenjuje, da Jankoviću zaenkrat pri sestavljanju koalicije gre zelo slabo, "ker se treba pogajati, ne pa prodajati".

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je dodal, da ni dovolj, da si relativen zmagovalec volitev, "ampak moraš znati tudi nekaj poštevanke, ki pa je nekateri niso upoštevali". Janković jim je odgovoril, da ve, da lahko sodeluje, če bo dobil mandatarstvo in da je timski igralec.

Erjavec je bil sicer nad dogajanjem ob volitvah predsednika državnega zbora "popolnoma zgrožen". Po njegovih besedah DeSUS trenutno ne bo več nadaljevala pogajanj z Jankovićem, ampak bodo v stranki počakali, da predsednik republike opravi pogovore s poslanskimi skupinami in bo jasno, kdo bo mandatar in bo sestavljal vlado.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je v razpravi opozorila, da nimamo več veliko časa in lahko koalicijo sestavi še kdo drug. Tudi Virant ocenjuje, da ima poleg Jankovića največ možnosti za sestavo koalicije Janez Janša. Dodal je sicer, da bi tretja možnost bila tehnična vlada, "ki pa je zelo malo realna", četrta možnost pa so še predčasne volitve, "ampak bodo ljudje znoreli". Tako se mu torej zdita realni le dve možnosti, Jankovićeva ali Janševa vlada.

Virantova lista "postaja skeptična" do koalicije z Jankovićem

V današnjih Pogledih Slovenije je Karl Erjavec dejal, da se v DeSUS ne nameravajo več pogovarjati z Jankovićem o vstopu v koalicijo, dokler ne bo predsednik države Türk opravil razgovorov s predsedniki strank. Virant pa je dejal, da postajajo v njegovi stranki skeptični do koalicije z Jankovićem.

Erjavec je še povedal, da je bil zelo zgrožen in žalosten, ko je videl, kaj se dogaja, in "ugotovil, da se spori na levici nadaljujejo in da teh sporov ni sposobna preseči". Rekel je tudi, da se njemu kar naprej očita, da igra nekega klovna, včeraj v DZ pa "se je videlo, kdo je klovn".

Borut Pahor je v oddaji povedal, da si je politično zaledje, ki je izvolilo Jankovića, tri leta prizadevalo za padec njegove vlade. Za kandidaturo za predsednika DZ-ja se je Pahor odločil na pobudo strankarskih kolegov in z mislijo, da bo storil nekaj dobrega za stranko, ne pa iz kaprice, da koga nervira. Za kandidaturo se ne bi odločil, če bi vedel, da se bo za funkcijo potrgovala tudi Maša Kociper iz Pozitine Slovenije, je tudi povedal Pahor.

Ob tem je dodal, da Janković ni razumel, da je sam na prvih dveh poskusih glasovanja dobil trikrat več glasov kot jih ima SD, medtem ko kandidatka Jankovićeve stranke ni dobila niti enega glasu več, kot jih ima stranka sama. "Ko sem videl, da Janković tega ne razume, sem se enostavno umaknil," je dejal.

Janković z lekcijo iz parlamentarne demokracije

Verjetni mandatar Zoran Janković je priznal, da je v četrtek doživel lekcijo iz parlamentarne demokracije in poudaril, da sta se Pozitivna Slovenija in SD po dveh neuspelih glasovanjih o predsedniku DZ uspeli dogovoriti o skupni kandidatki in da je za Virantovo kandidaturo izvedel šele po tem, ko je želel obiskati vse ostale poslanske skupine in jih prositi za podporo njihovi skupni kandidatki.

Glede Kociprove je Janković dejal, da je bila dobra kandidatka. Kljub temu da ni uspela, je bilo zanj glasovanje korektno. "Opravili smo prvo nalogo, ki je bila potrebna," je menil Janković, dodal pa je, da v ozadju ni bilo nobenih osebnih zamer do Pahorja.

Virant: Vsi smo se zgražali nad dogajanjem v parlamentu

In kako je nastala skupina, ki je Gregorja Viranta podprla za novega predsednika DZ? Virant pojasnjuje: "Vsi smo se zgražali nad tem kar se je dogajalo v parlamentu, zato se je na hitro rodila ideja, da se ostali dogovorimo in rešimo ta zaplet. Rodila se ja na dveh sosednjih sedežih, kjer sva sedela Erjavec in jaz. Jaz sem poklical Žerjava, on pa Janšo, dobili smo se v prostorih naše poslanske skupine, v uri in pol smo se dogovorili za rešitev."

Glede na Virantove besede so se v njegovi stranki zavzemali za široko koalicijo, kjer Pozitivna Slovenija  ne bi bila "nek hegemon", nato pa so začele iz te koalicije odpadati stranke. "Ne želimo v koalicijo PS-jem, kjer je SD nek privesek," je dejal Virant, dodal pa, da postajajo skeptični do koalicije s Pozitivno Slovenijo.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je dejala, da je Janković primer, ki kaže, da dober gospodarstvenik ni nujno dober politik.