Določene institucije se obnašajo kot država v državi, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Gilani in javnost posvaril, da morajo vsi upoštevati izvoljeni parlament. "Želim opozoriti, da se tu kujejo zarote z namenom strmoglavljenja izvoljene vlade," je nadaljeval Gilani v govoru in s tem najverjetneje skušal javnost opozoriti na vse bolj svojevoljno obnašanje vojske.

Opozoril je med drugim na skrajnjo nenavadnost dejstva, da pakistanskim obveščevalnim službam ni uspelo izslediti nekdanjega vodje teroristične organizacije Al Kaida Osame bin Ladna, ki so ga maja v Pakistanu našle in ubile ameriške sile. Bin Laden se je pred smrtjo namreč več let skrival v Pakistanu.

Gilanijeve besede odražajo očiten občutek ogroženosti, ki vse bolj pesti vlado. Ta se namreč sooča z vse hujšim pritiskom vojske in opozicije, odkar je novembra na dan prišla afera, v katero naj bi bil vpleten nekdanji pakistanski veleposlanik v Washingtonu in tesni sodelavec pakistanskega predsednika Asifa Alija Zardarija Husein Hakani.

Hakani naj bi namreč sodeloval pri pripravi dokumenta, ki naj bi ga Zardari kmalu po usmrtitvi bin Ladna poslal tedanjemu načelniku štaba združenih poveljstev ameriške vojske Mikeu Mullenu. Z njim naj bi skušal "pristriči krila" vplivni pakistanski vojski in naj bi med drugim zapisal, da se boji, da bi lahko vojska po sporu z ZDA zaradi bin Ladna prevzela oblast v Pakistanu.

Hakanija je Pakistan po razkritju afere pod pritiskom vojske odpoklical iz ZDA, pakistansko vrhovno sodišče pa trenutno na zahtevo opozicije preiskuje njegovo morebitno vpletenost v afero. Opozicijo pri zahtevi za sodno preiskavo podpira tudi vojska, ki zatrjuje, da dokument ogroža nacionalno varnost, saj meče slabo luč na vojsko.

Gilanijeva vlada na drugi strani želi, da bi sodišče zavrnilo zahtevo po sodni preiskavi in preučitev dogodkov prepustilo parlamentarnemu odboru, čemur pa odločno nasprotuje opozicija. Pakistan je sicer od osamosvojitve od Velike Britanije leta 1947 doživel že štiri vojaške državne udare, tako da padec Gilanijeve vlade ne bi bil prvi, še piše dpa.