"Vlecite me po tleh, slecite me, kri mojih bratov me bo varovala," so kričale. Za feldmaršala, vodilnega človeka egiptovske vojske, Mohameda Husseina Tantawija, so imele posebne sporočilo - "Egiptovska dekleta so tukaj!"

"Ustavite nasilje, lažnivci!" (Foto: AP)

Množice šokirale še tako velike optimiste

Zgodovinarji so dogodek poimenovali kar največji protesti žensk v modernem Egiptu, najpomembnejši po letu 1919, ko je pohod proti britanskemu kolonializmu podžgal ženski aktivizem, kar je sicer redko v arabskem svetu.

Odziv protestnic pa je šokiral tudi feministke v državi, saj so vsi poskusi organizacije ženskih protestov v preteklosti propadli. Marca se je eden od takih poskusov celo končal z nadlegovanjem manjše skupine žensk. "Neverjetno je bilo gledati vse te ženske, ki so se na ulice prikradle z vseh strani," je navdušeno razlagal zgodovinar Zeinab Abul Magd, ki je v Egiptu študiral ženski aktivizem. "Pričakoval sem jih manj kot 300."

S protestom so se ženske uvrstile v samo središče egiptovske politike, ko so bile pred meseci iz nje izgnane. Po odstopu Hosnija Mubaraka pred desetimi meseci na vodilnih položajih za ženske pač ni bilo prostora, nič kaj pa niso pomagali tudi spopadi z vojsko. Protestnice so z demonstracijami skušale svetu tudi dokazati, da protestniki niso le huligani, vandali in požigalci, kakor so zatrjevali predstavniki vojske. "Tudi tistim, ki so ostali doma, bomo pokazali, da na ulicah niso samo nepridipravi," je pojasnila 25-letna Fadwa Khaled.

(Foto: Reuters)

Prevladovala tradicionalna oprava

Na kairskih ulicah se je zbrala pisana druščina žensk, ki ni izključevala nikogar – videti je bilo gospodinje, študentke, matere z dojenčki, večina pa jih je bila odetih v tradicionalna muslimanska oblačila, ki so jih zakrivala.

Egiptovska vojska, ki je februarja prevzela oblast v državi, se je pod lupo organizacij za človekove pravice znašla marca, ko je na številnih ženskah, zajetih v protestih, opravila 'teste nedolžnosti'. A se v konzervativni družbi, kakršna je, ni opogumilo veliko posameznic, ki bi o takšnem ponižanju želele javno spregovoriti.

Posebno zgražanje in bes javnosti pa je sprožil posnetek napada na žensko, ki se je pripetil konec tedna. Vojaki so namreč napadli žensko, jo med vlečenjem po tleh skorajda čisto slekli, vmes pa jo še pretepali in brcali.

Na dogodek se je odzvala tudi svetovna javnost, ameriška sekretarka Hillary Clinton pa je incident opisala kot šokanten. "Ženske pretepajo in jih ponižujejo in to na istih ulicah, na katerih so šele pred nekaj meseci za revolucijo tvegali lastna življenja," je bila jasna. "To je sramota za državo in za uniformo."

"Zakaj pa niso ostale doma?"

A tudi v Egiptu se vsi ne strinjajo z njo. Mnogi moški so, ko so izvedeli, zakaj so se ženske zbrali, dejali, da bi jih njihovi očetje, bratje ali pa možje morali zadržati doma. Glede pretepene protestnice pa so rekli, da se je že želela izpostaviti, če je imela oblečeno tako lepo spodnje perilo (dekle so, kot že omenjeno, z vlečenjem po ulici vojaki skorajda popolnoma slekli, tako da se ji je videlo modro spodnje perilo. Ker se dekle sedaj ne želi javno izpostavljati, je v javnosti znana kot 'dekle v modrem modrcu'.).

Na ponedeljkovi tiskovni konferenci se general Adel Emara ni želel opravičiti za incident in dejal, da so ga vzeli iz konteksta. "Naša naslednja revolucija bo prava," mu je zabrusila starejša novinarka, a se general o tem ni želel pogovarjati. Njegov odziv je ženske po vsej prestolnici razbesnel.

(Foto: Reuters)

Protestnice so z ulic, naj se jim pridružile, vabile še druga dekleta in ženske. "Če ne boš danes zapustila hiše in se soočila s Tantawijevo vojsko, bodo jutri posilili tvojo hčer, ki pa jo bo zapustila," je bila dokaj nazorna ena izmed njih. "Tukaj sem zaradi deklet, ki so jih slačili na ulicah," je bila glasna 50-letna Sohir Mahmoud, gospodinja, ki se je protestov udeležila prvič. "Moški ne bo zakril tvoje golote, me jo pa bomo," je dejala mladenki. "Moramo zahtevati pravice. Nihče drug jih ne bo."