Skupno število preživetih je sedaj 49, kar je dokaj malo, glede na to, da je bilo na ladji med 218 in 248 ljudi. Večina potnikov na ladji je prihajala iz Irana, Iraka in Afganistana, v Avstralijo pa so potovali v upanju, da bodo lahko tam zaprosili za azil.

13 rešenih je po morju premetavalo dva dni, preživeli pa so tako, da so se nad gladino uspeli obdržati s pomočjo ostankov ladje ali česarkoli drugega, kar jim je uspelo zagrabiti, je pojasnil Sutrisno, vodja ene od reševalnih agencij. Preživeli so v dobrem zdravstvenem stanju.

Upanje na rešitev še kakšnih preživelih pa je vsako minuto manjše, najverjetneje so vsi mrtvi. Ladja bi sicer lahko sprejela le kakšnih 100 potnikov, na njej pa jih je bilo več kot dvakrat več. Potniki so za pot plačali po več tisoč dolarjev. Danes sicer še vedno potekajo reševalne akcije – tako na vodi kot po zraku.

Ladja je bila namenjena na Božični otok, ki spada pod avstralski teritorij, ko seje potopila, je potrdil Dody Sapiawin z indonezijskega državnega reševalnega središča. Avstralske oblasti so nemudoma poslale helikopter in ladjo, ki je pomagala pri iskanju morebitnih preživelih.

Božični otok spada pod Avstralijo, leži v Indijskem oceanu in sicer bliže Filipinom kot pa Avstraliji. Otok leži kakšnih 2600 kilometrov zahodno od Pertha in 350 južno od indonezijske prestolnice Džakarte. Avstralsko vlado so v preteklosti že napadali zaradi ne ravno stroge politike varovanja meja, kar naj bi spodbujalo pobeg v Avstralijo vseh, ki iščejo azil.

Decembra lani se je na čereh in skalah Božičnega otoka razbila ladja, ki je nosila okoli 90 ljudi. 48 jih je umrlo.