Generalni sekretar ZN je potrdil zavezanost k miru in stabilnosti na Korejskem polotoku, je v New Yorku dejal njegov tiskovni predstavnik Farhan Haq in dodal, da bodo ZN še naprej pomagali ljudem v Severni Koreji.

Ban Ki Moon, sicer nekdanji zunanji minister Južne Koreje, je ob tem tudi izrazil sožalje ljudem v Severni Koreji v času, ko ti žalujejo za svojim voditeljem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriška državna sekretarka Clinton pa je po srečanju z japonskim kolegom Koičirom Gembo v Washingtonu danes potrdila, da se oba zavzemata za "mirno in stabilno tranzicijo v Severni Koreji" kot tudi za mir in stabilnost v regiji.

Clintonova je ob tem dejala, da so ZDA v "tesnem stiku" z oblastmi v Južni Koreji kot tudi na Kitajskem in v Rusiji. Vse omenjene države sodelujejo na šeststranskih pogovorih o spornem jedrskem programu Severne Koreje.

Dve glavni organizaciji za človekove pravice, Human Rights Watch in Amnesty International, pa po smrti Kim Jong Ila upata, da bo njegov naslednik Kim Jong Un "prekinil s preteklostjo" in na prvo mesto postavil človekove pravice Severnokorejcev.

Kim Jong Il je bil "pekel na Zemlji za človekove pravice", je prepričan izvršni direktor Human Rights Watch, Kenneth Roth, ki je ob tem ocenil, da je bil Kim odgovoren za smrt tisočev ali celo milijonov ljudi, ki so umrli zaradi lakote, v zaporih, delovnih taboriščih ali so bili javno usmrčeni, še poroča AFP.