Irska je z velikonočnim dogovorom leta 1998 opustila zahteve po suverenosti nad Severno Irsko in jih nadomestila z upanjem, da bo nekoč prišlo do enotne Irske. Kot je dejal Tadić, skuša zdaj Beograd doseči podoben dogovor s Prištino, da bi Srbija lahko napredovala na poti v Evropsko unijo.

"Tudi Republika Irska na primer ne priznava delitve svoje teritorialne celovitosti, pa je vseeno članica EU," je izpostavil Tadić. Kot primer je navedel tudi druge rešitve ozemeljskih sporov v Evropi in spomnil na primer Južne Tirolske, kjer v italijanski državi živi nemška manjšina, in tudi razdeljene Nemčije po drugi svetovni vojni. A vseeno se je izrekel proti dodatnim delitvam Kosova.

Opozoril pa je, da Srbija ne more nadaljevati z evropsko integracijo brez podpore državljanov. Te pa ne bo, če Srbija ne bo zavarovala svojih interesov na Kosovu, je poudaril. "Srbija nima iluzij, da bi lahko vrnila Kosovo v državni sistem Republike Srbije, kakršen je bil pred letom 2000. Toda Srbija ne odstopa od pogovorov in iskanja trajnostne rešitve," je še dejal Tadić.

Merklova na obisku v Prištini

Nemška kanclerka Angela Merkel je med obiskom v Prištini danes Srbijo in Kosovo pozvala k čimprejšnji rešitvi spora na severu Kosova. Srbija mora pri tem izpolniti zahteve, ki jih je nemška kanclerka predstavila avgusta v Beogradu, Kosovo pa mora prav tako prispevati k rešitvi problema.

Kot je med obiskom na Kosovu dejala Merklova, je že avgusta v Beogradu jasno povedala, da mora Srbija najti rešitev za svobodno gibanje na severu Kosova in za obmejno sodelovanje ter da se zavzema za to, da na Kosovu ne bo več paralelnih struktur. "Danes pa smo povedali, kaj pričakujemo od Kosova, da bi dosegli napredek," je dejala po srečanju s kosovskim premierjem Hashimom Thacijem.

Vlada na Kosovu mora ravnati odgovorno in spora na severu Kosova ne sme še bolj podžigati, je dejala Merklova. Po njenem je bil storjen velik korak, to je neodvisnosti Kosova, toda kosovska stran si mora sedaj prizadevati, da se najde mirna rešitev spora, h kateri spadajo tudi odprte meje s Srbijo, poroča srbska tiskovna agencija Beta.

Merklova je ocenila, da je za nadaljnji razvoj Kosova zelo pomembno, da postane "demokratična država, v kateri vlada zakon", in da se Priština še odločneje bori proti organiziranemu kriminalu in korupciji. Izpostavila je tudi sodelovanje z Eulexom. Thaci pa je dejal, da je Kosovo odločeno "zapreti poglavje konflikta in vojne". Ob tem je opozoril, da je kosovska vlada storila že veliko v procesu evropskih integracij in da si Kosovo želi postati del EU in Nata.

V dialogu z vsemi sosedami

Kosovo je v dialogu z vsemi sosedami, tudi s Srbijo, je zatrdil Thaci in dodal, da je vlada v Prištini odločena, da v proces reševanja problemov na Kosovu vključi tudi državljane s severa Kosova. Na severu Kosova sicer po njegovem ne gre za konflikt med državo in državljani, ampak za konflikt med zakonom in anarhijo, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Merklova je imela po pogovorih s Thacijem na programu obiska še srečanje s poveljnikom mednarodnih sil Kfor, nemškim generalom Erhardom Drewsom, in vodjo Eulexa Xavierjem Boutom de Marnhacom, obiskati pa namerava tudi nemške vojake Kforja.

Sicer pa so bile ulice Prištine ob današnjem obisku Merklove okrašene s portreti nemške kanclerke, na drogovih pa so izobesili zastave Kosova in Nemčije. Na poti od prištinskega letališča do sedeža Kforja so Merklovo pozdravil številni državljani Kosova in šolarji, še poroča Beta.