V Evropski komisiji upajo, da bodo ministri danes uspeli doreči, kako si bodo članice unije razdelile prispevke pri krepitvi IMF. Za zdaj ni jasno, koliko bodo prispevale države v območju evra in koliko druge članice, prav tako ni jasno, po kakšnem ključu si bodo razdelile prispevke.

Po neuradnih navedbah naj bi države v območju evra za krepitev IMF s ciljem, tako da bi imel ta zadostna sredstva za pomoč Evropi pri soočanju s krizo, prispevale 150 milijard evrov, preostalo pa članice unije, ki niso v območju skupne evropske valute.

Od desetih držav, ki niso v območju evra, so Velika Britanija, Madžarska, Bolgarija in Romunija že nakazale, da pri krepitvi IMF ne bodo sodelovale. Poljska naj bi prispevala približno šest milijard evrov, Danska pa 5,4 milijarde evrov. Prispevala naj bi tudi Švedska, a znesek za zdaj ni znan.

Danes se sicer izteče desetdnevni rok, ki so ga zastavili voditelji članic EU na zasedanju 9. decembra za sklenitev dogovora o krepitvi IMF. V Evropski komisiji so poudarili, da je to politični, ne pravni rok, in izrazili upanje, da bo finančnim ministrom uspelo spoštovati ta rok.

Na telefonski konferenci, ki se bo po navedbah komisije začela med 15.30 in 16. uro ter končala pozno popoldne ali zvečer, bodo ministri tudi preučili prvi osnutek novega medvladnega sporazuma o okrepljeni gospodarski uniji, ki so ga uradniki unije objavili v petek.

Pogajanja o prvem osnutku "medvladnega sporazuma o okrepljeni gospodarski uniji", ki prevaja v pravni jezik politične zaveze, sprejete na decembrskem vrhu EU, se bodo sicer uradno začela v torek, končana naj bi bila do konca januarja. Sporazum naj bi bil podpisan marca, veljati pa bo začel, ko ga bo ratificiralo devet članic.

Osnutek sporazuma, ki je bil že poslan vsem prestolnicam članic EU, ima osem strani, razdeljen je na šest naslovov in 14 členov. V njem so opredeljeni namen in obseg sporazuma, razmerje med sporazumom in zakonodajo EU, proračunska disciplina, gospodarsko zbliževanje, srečanja voditeljev držav v območju evra ter splošne določbe.

V pogajanjih o sporazumu bodo lahko po navedbah virov pri EU sodelovale vse članice unije. Sporazum bo veljal za 17 članic območja evra, odprt pa bo tudi za države, ki niso v območju evra. Edina, ki zagotovo ostaja zunaj sporazuma, je Velika Britanija. Tudi na današnjo telefonsko konferenco so bile tako povabljene vse članice unije.

Krepitev IMF in novi medvladni sporazum sta del prizadevanj za rešitev najhujše krize v območju evra doslej, ki postavlja pod vprašaj sam obstoj skupne evropske valute in sproža vse glasnejša ugibanja o razpadu območja evra.