Sirski zunanji minister Valid Mualem pa je na novinarski konferenci v sirski prestolnici Damask dejal, da je vlada pristala na prihod opazovalcev, ker "želi Sirija politično rešitev najti s pomočjo Arabske lige", poroča francoska tiskovna agencija AFP. "S podpisom protokola se začenja sodelovanje z Arabsko ligi in pozdravljamo prihod opazovalcev. V besedilu protokola je ohranjena suverenost," je dodal Mualem.

22-članska Arabska liga je več tednov poskušala prepričati Sirijo, naj dovoli prihod tujih opazovalcev v državo, ker pa tega ni storila, je Arabska liga proti njej sprejela tudi sankcije.

Kot je danes v Kairu po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočil generalni sekretar Arabske lige Nabil al Arabi, naj bi opazovalci Arabske lige v Sirijo prispeli v prihodnjih dveh dneh in obiskali več kot 100 krajev v državi. Napovedal je še, da bo prve opazovalce vodil pomočnik generalnega sekretarja Arabske lige Samir Saif al Jazal.

Opazovalci bodo razdeljeni v več skupin, vsaka pa naj bi štela deset članov, med drugim borce za človekove pravice. Dogovor o opazovalcih naj bi Sirija in Arabska liga obnovili vsak mesec, je še razkril al Arabi.

Sirski narodni svet, glavna sirska opozicijska skupina, pa je danes podpisan dogovor označil zgolj kot "kupovanje časa" s strani sirskega predsednika Bašarja al Asada. Narodni svet, ki se sestaja na tridnevnem kongresu v Tunisu, je mednarodno skupnost tudi pozval, naj vzpostavi varovano območje za člane opozicije, ki potrebujejo zdravljenje.

"Pričakujemo ostrejše stališče Arabske lige. Očitno je, da si režim kupuje čas," je na novinarski konferenci dejal vodja narodnega sveta Burlan Galion. V protirežimskih protestih v Siriji, ki so se začeli marca, je po podatkih Združenih narodov umrlo najmanj 5000 ljudi.