S potrditvijo poslanskih mandatov bodo namreč tistim županom, ki so bili izvoljeni za poslance, prenehale županske funkcije, zato bodo morali za čas do nadomestnih županskih volitev za vodenje občin pooblastiti enega izmed podžupanov oziroma podžupanij.

Po neuradnih informacijah bo Janković za vodenje občine pooblastil zdajšnjega podžupana, izvoljenega na njegovo listi, Aleša Čerina.

Kateri izmed treh podžupanov Mestne občine Slovenj Gradec bo vodil občino do nadomestnih županskih, bo župan Matjaž Zanoškar, ki je bil na volitvah izvoljen za poslanca na listi Pozitivne Slovenije, po napovedih prav tako sporočil v ponedeljek. Slednje naj bi storil v okviru seje mestnega sveta, ki je sklicana za 16. uro. Funkcijo podžupana Mestne občine Slovenj Gradec sicer opravljajo Niko R. Kolar (DeSUS), Vinko Vrčkovnik (SD) in Bojan Mestek (SDS).

Nadomestne županske volitve bodo tudi v Metliki. Dosedanja županja Renata Brunskole je namreč kandidirala na listi Zorana Jankovića in bila izvoljena v DZ. V DZ je bil izvoljen tudi dolgoletni župan Mirne Peči Zvonko Lah, župan Občine Polzela Ljubo Žnidar in bovški župan Danijel Krivec. Od županskega mesta se bo poslovil še radeški župan Matjaž Han, ki je bil za poslanca izvoljen na listi SD.

Nove župane bodo prihodnje leto iskali tudi v Krškem, Železnikih, Destrniku in Dupleku, od koder se z vodstva občin v samo poslanske klopi selijo novoizvoljeni poslanci SLS. Od šestih poslanskih mest, kolikor jih je pripadlo tej stranki, so namreč kar štiri zasedli sedanji župani, to so Franc Bogovič, Mihael Prevc, Franc Pukšič in Janez Ribič.

Nezdružljivost županske in poslanske funkcije je DZ v sedmem poskusu uzakonil 17. maja letos, ko je sprejel novelo zakona o poslancih. Nato je slovenjgraški župan Zanoškar skupaj s še tremi župani na Ustavno sodišče RS naslovil pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona o poslancih, ki prepoveduje hkratno opravljanje poslanske in županske funkcije, a je ustavno sodišče pobudo zavrnilo.