Japonski premier Jošihiko Noda je v petek sporočil, da je močno poškodovana jedrska elektrarna končno pod nadzorom. A po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pomembnejši časniki novice niso sprejeli z navdušenjem.

"Stanje hladne zaustavitve dobro zveni, a dejansko stanje ne daje razloga za optimizem," piše liberalni časnik Asahi Šimbun. "To je podobno kot pri pacientu, ki je izven smrtne nevarnosti, a ostaja hospitaliziran," piše časnik in opozarja pred morebitnimi novimi zapleti v jedrski elektrarni.

Konservativni časnik Jomiuri Šimbun pa piše, da besede Node ne pomenijo nič drugega, kot da je faza zagotavljanja prve pomoči mimo. "Resnična bitka se tu šele začenja," opozarja časnik in dodaja, da se je še vedno potrebno znebiti staljenega goriva in kontaminirane vode, ki so jo uporabili za hlajenje.

Tudi časnik Nikkei dosedanje napore ocenjuje kot zgolj prvo pomoč. "Svet nima nikakršnih izkušenj z demontiranjem jedrske elektrarne z gorivom, ki se je stalilo do takšne mere," opozarja časnik. "Svet bo opazoval, kako bo Japonska delovala v prihodnje, kako bo nesrečo pripeljala do zaključka," pravi.

Zdravstvene težave delavcev

Da so opozorila časnikov na mestu, kaže tudi nov zaplet v Fukušimi. Več deset delavcev, ki so čistili radioaktivno vodo, namreč kaže znake trebušne gripe, zaradi česar delo začasno stoji. V zadnjih treh dneh je moralo na zdravljenje v bolnišnico 52 delavcev, od teh so pri treh potrdili prisotnost norovirusa - povzročitelja obolenja, ki je laično znano kot trebušna gripa.

Silovit potres, ki je 11. marca stresel severovzhodni del Japonske, je povzročil do 14 metrov visok cunami, ki je poškodoval jedrsko elektrarno Fukušima. Ob tem je prišlo do odpovedi hladilnega sistema in taljenja jedrskega goriva. Vrsta požarov in eksplozij je sprožila tudi obsežno uhajanje radioaktivnega materiala v okolje, zaradi česar je moralo območje zapustiti 87.000 ljudi.

V marčevskem potresu in cunamiju je sicer umrlo ali še vedno pogrešajo okoli 20.000 ljudi.