Kot so sporočili iz Bele hiše, je Obama v telefonskem pogovoru Medvedjevu čestital ob vstopu Rusije v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Po besedah ameriškega predsednika je rusko članstvo v tej organizaciji tudi rezultat novega odnosa med Rusijo in ZDA, ki je bil vzpostavljen v času predsedovanja Medvedjeva.

Pogovor je Obama izkoristil tudi za grajo Moskve zaradi očitanih nepravilnosti na parlamentarnih volitvah. Hkrati pa je ruske oblasti pohvalil, ker so dovolile množične demonstracije, ki so se po volitvah zgodile v številnih ruskih mestih. Po mnenju ameriškega predsednika gre za "izraz civilne družbe".

Medvedjev je sicer danes kritike zavrnil. "Ameriškemu predsedniku Baracku Obami sem bil v telefonskem pogovoru prisiljen povedati, da je ocena naših volitev s strani ZDA za nas brez pomena," je dejal za tiskovno agencijo Interfax, ki jo povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Rusija je po besedah predsednika Medvedjeva sicer odprta za konstruktivno kritiko. A "takšni komentarji iz časa hladne vojne" niso sprejemljivi, je bil oster.

Kot je dodal, Rusija ostaja zavezana krepitvi diplomatskih odnosov z ZDA, a bo vseeno sledila svojim nacionalnim interesom. Izpostavil je ameriške načrte za gradnjo protiraketnega ščita v Evropi, ki jim Moskva še naprej nasprotuje. "Če nas ne boste poslušali, bomo odgovorili," je dejal.

Med parlamentarnimi volitvami v Rusiji, na katerih je zmagala vladajoča Enotna Rusija, so mednarodni opazovalci zabeležili številne nepravilnosti, vključno s prevelikim številom glasovnic glede na število volilnih upravičencev.

"Volilna tekma se je nagibala v prid vladajoči stranki, volilne oblasti niso bile dovolj neodvisne, večina medijev je bila pristranska, državne oblasti pa so se neprimerno vmešavale v volitve na različnih ravneh," so poudarili opazovalci.