Poročilo, ki ga je sestavila neodvisna komisija, tudi navaja, da predstavniki Cerkve niso ustrezno ravnali, ker so "želeli preprečiti afero". V šestčlanski komisiji so bili med drugimi nekdanji sodnik, univerzitetni profesor in psiholog.

Poročilo temelji na raziskavi med več kot 34.000 ljudmi, komisija pa je ocenila, da je bil eden od desetih nizozemskih otrok žrtev ene od oblik zlorab, število pa se podvoji na 20 odstotkov, če upoštevajo otroke, ki so del svoje mladosti preživeli v katoliških ustanovah. Komisija je prejela 1800 pritožb o zlorabah v katoliških šolah, seminarjih in sirotišnicah.

Nizozemska škofovska konferenca je v odzivu na poročilo včeraj izrazila obžalovanje in žrtvam izrekla "iskreno opravičilo". "Ta epizoda nas navdaja s sramom in obžalovanjem. Razkritja o spolnih zlorabah mladoletnikov in praksa, ki jo omenja poročilo, pa so šokantni," so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zapisali v sporočilu za javnost.

Komisijo so ustanovili lani pod vodstvom nekdanjega ministra za izobraževanje Wima Deetmana z namenom, da razišče obtožbe o zlorabah od leta 1945. Povod so bile podobne afere po vsem svetu oziroma obtožbe o ponavljajočih se primerih zlorab v enem od nizozemskih samostanov, ki so se nato razširile še na druge katoliške ustanove po vsej Nizozemski.

Katoliška cerkev na Nizozemskem je minuli mesec pristala, da bo vzpostavila sistem kompenzacij, ki bo žrtvam, ki so jih zlorabili duhovniki ali drugi cerkveni delavci, omogočil, da bodo dobile izplačano odškodnino. Glede na naravo zlorabe naj bi žrtve prejele od 5000 do 100.000 evrov odškodnine. Po podatkih nizozemskega statističnega urada se je leta 2008 29 odstotkov od 16 milijonov Nizozemcev opredelilo za katolike.

Katoliško cerkev zadnja leta pretresa vrsta afer, povezanih s pedofilijo, posebno v Avstriji, Belgiji, Nemčiji, ZDA in na Irskem.