Oblečen v vojaško uniformo je bil Manning pred sodiščem videti miren ter si je izmenjal nekaj besed z odvetniki, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Manningu, ki je z vojaškega računalnika v Iraku vzel na tisoče dokumentov in jih predal spletni strani WikiLeaks za objavo, grozi dosmrtni zapor, čeprav bi lahko tožilci zahtevali tudi smrtno kazen. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP ameriška vlada smrtne kazni ne bo zahtevala.

Manning doslej uradno ni priznal ničesar, saj so ga po aretaciji maja leta 2010 v Iraku bolj ali manj držali za zapahi in bo danes sploh prvič stopil pred sodnika. Ameriške oblasti so ga iz Iraka poslale v oporišče marincev Quantico v Virginiji, kjer so ga zaprli v samico za 23 ur na dan in ga slačili do golega, ker naj bi bil domnevno nagnjen k samomoru.

Zaslišanja naj bi trajala kakih pet dni. Pred oporiščem Fort Mead pa so za čas zaslišanj napovedane demonstracije zagovornikov človekovih pravic, v soboto, ko bo vojak dopolnil 24 let, pa se napovedujejo demonstracije po vsem svetu.

Primer proti Manningu utegne vplivati tudi na primer ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, proti kateremu velika porota v Virginiji skuša sestaviti podobno obtožnico kot za Manninga.