Po njegovi oceni bi bila  edina koalicija, ki bi zagotavljala trdno vlado, Pozitivna Slovenija-SDS. "Če takšne koalicije  ne bo, imamo že na začetku vgrajeno blokado in ta nas bo tepla  ves mandat." Prvaka dveh največjih strank, ki sta dobili polovico glasov volilcev, bi torej morala po prepričanju predsednika SLS  najti toliko modrosti, da bi "vsak dan sedela bodisi v mestni hiši ali v parlamentu ali pa v kafiču in bi našla rešitev za to, da bi državo peljala naprej. Vsi drugi pa bomo pri tem pomagali". Zato je prvak ljudske stranke ključna akterja obeh najmočnejših strank pozval, da  najdeta možnost za sodelovanje.

Po naših informacijah Jankoviću nekaterih manjših strank ne bo uspelo prepričati za sodelovanje v koaliciji, dokler se Janez Janša, čigar stranka SDS je na volitvah zasedla drugo mesto, ne bo nedvoumno izrekel, ali sam želi sodelovati v njej in delovati tvorno, v korist države.

Sedanje stališče SLS, da v Jankovićevo koalicijo ne gre, Žerjav pojasnjuje s prepričanjem, da bi jih  volilci v primeru vstopa  ocenili kot neverodostojne in nekredibilne. So pa predstavniki ljudske stranke Jankoviću včeraj obljubili podporo tako pri interventnem zakonu kot pri pokojninski in  zdravstveni reformi pa pri  delovnopravni zakonodaji ter tudi pri spremembi sedanje referendumske ureditve. Za takšno podporo  po Žerjavovih besedah SLS ne potrebuje  nobenega  sporazuma, kakršno je bilo na primer partnerstvo za razvoj. "Če bo prišlo do tovrstnega sporazuma, bomo pristopili, če ne, pa bomo sodelovali samoiniciativno," je poudaril.

Danes  bo o  nadaljnji poti  SLS razpravljal glavni odbor stranke. Žerjav je včeraj dejal, da poteka seje  ne želi prejudicirati, a   če sodimo po razpoloženju na seji izvršilnega odbora stranke prejšnji teden, kakšne možnosti za sprejem odločitve o vstopu ljudske stranke v koalicijo vsaj za zdaj ni.

So se pa, čeprav je prvak SLS včeraj dejal, da obstajajo vsebinske  razlike  med njihovo stranko  in Pozitivno Slovenijo, te   po naših informacijah na nekaterih točkah pomembno  zmanjšale. Tako naj bi bil Janković pripravljen popustiti pri  dvigu DDV in DDV ponuditi v svežnju z drugimi ukrepi. O zasedbi ministrskih mest v primeru, če bi v vlado vstopila SLS, se včeraj menda niso pogovarjali, slišati pa je, da bi Janković vodenje kmetijskega ministrstva, ki ga je dolga leta vodila SLS, zlahka prepustil kakšni drugi stranki.

Na vprašanje, ali  temelji njihova odločitev za opozicijo tudi na  pričakovanju  razhajanj znotraj SDS in torej na možnosti pridobivanja članov Janševe stranke, je prvak SLS  odgovoril, da je težko špekulirati, kaj se bo dogajalo z SDS: če bodo nadaljevali s potezami, kakršna je bila objava stališča o Jankovićevih volilcih v trenirkah,  jim  ne kaže dobro. "Takšen zapis je nesprejemljiv in pričakovali bi, da se bo stranka opravičila, saj je bil objavljen na njeni spletni strani," je poudaril Žerjav.