Pogodbo sta podpisala hrvaška premierka Jadranka Kosor in predsednik Ivo Josipović ter voditelji članic unije, tudi slovenski premier, ki opravlja tekoče posle, Borut Pahor.

Podpisovali so jo po abecednem redu, tako je bil prvi novi belgijski premier Elio Di Rupo, zadnji pa britanski premier David Cameron. Edini, ki je ni podpisal, je francoski predsednik Nicolas Sarkozy, temveč je to storil francoski minister za evropske zadeve Jean Leonetti.

"To je zgodovinski dan za Hrvaško in EU," je pred podpisom poudaril predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy. "Toplo ste dobrodošli v družini EU," je pozdravil Hrvate. Ob tem je dejal, da unija s sprejemom nove članice vselej potrdi svoje temeljne vrednote in da se je v teh kriznih časih dobro spomniti, kaj vse je dosegla skupaj.

Hrvaška premierka pa je v svojem nagovoru med drugim izpostavila, da so bila julija 2009, ko je prevzela premierski položaj, pogajanja Hrvaške "brezupno blokirana". Ob tem je izrazila veselje, da sta s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem uspela rešiti vprašanje, ki je bilo odprto 18 let.

Pomežiknil in rekel: "To je tvoja zgodba."

Premier Pahor pa je Kosorjevi ob podpisu pogodbe pomežiknil. Na novinarski konferenci po podpisu je hrvaška premierka dejala, da pomežika ni videla, je pa videla "prijateljski nasmeh" slovenskega kolega. Ob tem je pojasnila, da ji je Pahor pred podpisom, ko ji je čestital, rekel: "To je tvoja zgodba."

Hrvaška premierka je na novinarski konferenci še izpostavila, da je slovenskemu kolegu "globoko hvaležna", saj je pri reševanju vprašanja meje pokazal veliko političnega poguma, ki je v političnem življenju še kako potreben. "Zgodba o deblokadi je najina skupna," je še poudarila.

Sicer pa je Kosorjeva v nagovoru pred podpisom poudarila, da se Hrvaška vrača domov, k družini, ki ji je s kulturo in srcem vselej pripadala. "Naj živi Hrvaška, 28. članica EU. Naj živi in napreduje EU," je sklenila in požela velik aplavz.

Poleg Van Rompuya in Kosorjeve so imeli slovesne nagovore pred podpisom pogodbe še predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, poljski premier Donald Tusk in hrvaški predsednik Ivo Josipović.

Hrvaščina - 24. uradni jezik unije

Buzek je Hrvaško spomnil, da je svojim sosedam dolžna pomagati pri vstopanju v unijo, kot so državam srednje in vzhodne Evrope pomagale zahodne demokracije. Povedal je še, da se veseli hrvaških poslancev kot opazovalcev v Evropskem parlamentu in da bo na plenarnem zasedanju lahko slišal hrvaščino kot 24. uradni jezik unije.

Prav tako je predsednik parlamenta izrazil prepričanje, da bodo Hrvati na referendumu podprli vstop države v unijo. O tem je prepričana tudi Kosorjeva, ki pričakuje več kot 60-odstotno podporo.

Podpis pogodbe, s katerim je Hrvaška po besedah Kosorjeve postala "de facto" članica unije, je hrvaška premierka posvetila hrvaškim branilcem, saj brez njih in njihovega poguma ne bi bilo svobodne in demokratične Hrvaške niti današnjega dogodka.

"Dobrodola Hrvaka!"

V novinarskem središču v Bruslju so med slovesnostjo podpisa pogodbe na velikem zaslonu prikazovali besede dobrodošlice Hrvaški v vseh jezikih unije. Pri slovenski jim jo je zagodel tiskarski škrat, saj je namesto "Dobrodošla Hrvaška!" pisalo "Dobrodola Hrvaka!".

S podpisom hrvaške pristopne pogodbe sicer začnejo formalno teči postopki v arbitražnem sporazumu za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško. Najprej bo oblikovano arbitražno sodišče, ki mu bosta morali državi najpozneje čez leto dni predložiti svoja zagovora.

Sprva se je pričakovalo, da bo Evropska komisija Sloveniji in Hrvaški že danes predstavila seznam, s katerega morata skupaj izbrati tri člane arbitražnega sodišča od petih, a zdaj kaže, da državi tega seznama danes še ne bosta dobili.