V revizijskem poročilu o uspešnosti in učinkovitosti priprav za izvedbo univerzijade je računsko sodišče julija letos menilo, da postopek kandidature ni bil učinkovit, načrtovanje priprav za izvedbo univerzijade ni bilo ustrezno ter, da aktivnosti, povezane s pripravami za izvedbo dogodka, niso bile v celoti učinkovite.

Računsko sodišče je v zvezi z mariborsko občino tudi v porevizijskem poročilu izrazilo nezadovoljstvo nad dejstvom, da v pogodbi o zagotavljanju sredstev za izvedbo programskega dela tudi po njihovih pozivih ni izrecno določeno, da mora družba Univerziada pri naročanju materiala in storitev upoštevati določila zakona o javnih naročilih.

Pogodba vsebuje zgolj določilo, da mora Univerziada prejeta sredstva uporabljati namensko in v skladu s finančnim načrtom ter konec leta pripraviti poročilo o porabi sredstev organizacijskemu odboru in nadzornemu svetu, ugotavlja računsko sodišče.

Mestna občina Maribor (MOM) pa je le delno zadovoljila zahtevam računskega sodišča s predložitvijo terminskega ter izvedbenega načrta zagotovitve načrtovanih investicij v infrastrukturne objekte, v katerem je navedla ocene načrtovanih vrednosti posameznih investicij, vire financiranja ter razloge za nedosledno izvajanje prvotno zastavljenega okvirnega terminskega načrta izvedbe projektnih investicij.

Bolj zadovoljno je bilo računsko sodišče s pojasnili ministrstva za šolstvo in šport, ki je v odzivnem poročilu pojasnilo, da je po ugotovitvah revizije pripravilo nov predlog pogodbe o sofinanciranju univerzijade in ga 6. julija poslalo v podpis MOM, ki pa je podpis na sestanku nekaj dni pozneje zavrnila.

Na mariborski občini so nad poročilom presenečeni, saj ne razumejo očitkov v delu, ki je povezan s pogodbo za financiranje programov. Po besedah podžupana Milana Mikla so namreč občinske službe prav z računskim sodiščem za vse tri občine skupaj usklajevale vsebino pogodbe.

"Gre samo za en stavek, ki ga je najlažje spremeniti, in sicer, da bo družba Univerziada s strani lokalnih skupnosti pridobljeni denar trošila v skladu z zakonom o javnih naročilih," je dejal Mikl, ki ne vidi razloga, da tega ne bi storili, nenazadnje pa je po njegovem tudi direktor omenjene družbe sam zavezan k temu zakonu.

V zvezi s pogodbo z ministrstvom za šolstvo in šport pa je Mikl dejal, da naj bi po njej država letos nakazala milijon evrov za organizacijski del univerzijade. Ker pa je ta denar letos nemogoče porabiti, so se želeli dogovoriti, da bi ga prerazporedili v naslednje leto ali pa da bi se jim omogočilo, da ga vsaj polovico letos porabijo za pripravo projektne dokumentacije.

"To očitno ni bilo mogoče, zato do podpisa ni prišlo. Šele mesec dni nazaj je ministrstvo za finance vendarle potrdilo, da je to mogoče narediti, a ker se bliža konec leta, nima smisla iti v tako pogodbo," je dejal Mikl in dodal, da so obe ministrstvi zato zaprosili, da bi bil neporabljen denar prenesen v naslednje leto, saj se bojijo, da bi zdaj ostali brez njega.