Pred glasovanjem je bila v DZ kratka razprava, v kateri so imeli poslanci in poslanske skupine priložnost predstaviti svoja stališča glede izvolitve Mazej Kukovičeve.

Vinko Gorenak (SDS) je spomnil, da se bo v ponedeljek začelo decembrsko plenarno zasedanje Evropskega parlamenta, zato je po njegovem mnenju prav, da Slovenija že sodeluje s polno postavo osmih poslancev. Kot je dodal, je poleg tega dobro, da poslanka iz Slovenije sodeluje pri delitvi sedežev v odborih Evropskem parlamentu, ki bo januarja.

Silven Majhenič pa je v imenu poslanske skupine SNS poudaril, da je v času, ko se Evropa spopada s hudo krizo, navzočnost evropskih poslancev iz Slovenije v Evropskem parlamentu zelo pomembna.

Mazej Kukovičeva je po glasovanju v DZ povedala, da jo je danes posebej razveselila enotnost v državnem zboru. Kot evropska poslanka si bo, kot je napovedala, "prizadevala na tistih področjih, ki jih pozna". Gre za področja gospodarstva, varstva okolja in zdravja, je pojasnila. Je pa seveda še odvisno, v katere odbore Evropskega parlamenta bo uspela priti, glede na to, da skupaj s še 17 poslanci prihaja v parlament sredi mandata. "So pa dodatna mesta predvidena tudi za nas, 18 poslancev, in v vsakem primeru, kjerkoli bom delovala, si bom z vso energijo prizadevala za dobro vseh nas," je še dejala.

Mazej Kukovičeva se je v Evropski parlament uvrstila glede na izid glasovanja na evropskih volitvah 7. junija 2009.

V času evropskih volitev je Sloveniji pripadalo sedem sedežev v Evropskem parlamentu, z lizbonsko pogodbo pa je dobila še osmi sedež. Državna volilna komisija je prejšnji teden ugotovila, da ta mandat pripada Mazej Kukovičevi, ki je sicer kandidirala tudi na nedeljskih državnozborskih volitvah, a v parlament ni bila izvoljena.

Mazej Kukovičeva se bo tako v Evropskem parlamentu pridružila Milanu Zveru (EPP/SDS), Romani Jordan Cizelj (EPP/SDS), Lojzetu Peterletu (EPP/NSi), Tanji Fajon (S&D/SD), Mojci Kleva (S&D/SD), Jelku Kacinu (Alde/LDS) in Ivu Vajglu (Alde/Zares).

Število poslancev Evropskega parlamenta se je formalno povečalo 1. decembra, ko se je v vseh 27 članicah EU končal postopek ratifikacije začasnih sprememb lizbonske pogodbe, ki dodatnim 18 evropskim poslancem omogočajo začetek dela še v tem mandatu Evropskega parlamenta.