Cameron je tako že dal vedeti, da bo na odločilnem zasedanju voditeljev držav in vlad EU konec tedna v Bruslju eden najtežjih sogovornikov, ko gre za dogovarjanje o spremembah pogodbe EU za okrepitev fiskalne in gospodarske integracije v območju evra.

Cameron je pred časom napovedoval celo, da utegne Velika Britanija reševanje dolžniške krize v območju evra izkoristiti za prenos nekaterih pristojnosti z EU na nacionalno raven, vendar se za to še ni odločil.

Rešitev vse globlje dolžniške krize v območju skupne evropske valute je namreč tudi v nacionalnem interesu Velike Britanije, pa čeprav se ni odločila za prevzem evra in si je na tem področju izborila celo pravico do stalne izjeme. Britanija je namreč gospodarsko in finančno neločljivo povezana z območjem evra.

Britanski premier tako zahteva predvsem ustrezne varovalke glede regulacije notranjega trga in finančnega sektorja. London se namreč boji, da bi tesneje politično povezano območje evra sprejemalo odločitve na teh dveh področjih, ki bi prizadele britanske gospodarske interese.

Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy sta v ponedeljek uskladila predloge glede krepitve fiskalne unije v območju evra. Kot sta poudarila, bosta skušala predloge najprej formalizirati skozi spremembe pogodbe EU na ravni sedemindvajseterice.

Če pa iz kakršnih koli razlogov to ne bi bilo hitro izvedljivo, pa sta absolutno odločna oblikovati posebno novo pogodbo, ki bi zavezovala zgolj 17 članic območja evra, a bila odprta tudi za prostovoljni pristop drugih članic EU.

"Če želi območje evra za krepitev integracije uporabiti pogodbo EU, potem bodo pri tem očitno britanske varovalke in interesi, na katerih bom vztrajal. Spremenjene pogodbe ne bom podpisal, dokler teh varovalk ne bo v njej," je povedal po poročanju tujih tiskovnih agencij.

Če se bo območje evra odločilo za posebno pogodbo, pa Velika Britanija ne bo pogodbenica. "Vendar pa, če bodo želeli pri tem uporabljati ustanove EU, potem bom spet vztrajal na varovalkah in zaščitnih določilih, ki jih potrebujemo," je nadaljeval.

Na Downing Streetu so sicer jasno povedali, da tokratno spreminjanje temeljne pogodbe EU ne bo terjalo odločanja na referendumu. Spremembe se tičejo namreč območja evra in Britanija ne bo prenašala dodatnih pristojnosti na raven skupnosti.