Vodstvo Slovenskih železnic je Jankovićeva pobuda presenetila, saj se, kot so pojasnili, mestna občina na nedavni razpis, s katerim so iskali najboljšega ponudnika za prevzem ustanoviteljskih pravic v Železniškem zdravstvenem domu, sploh ni prijavila. To je sicer res, pravi načelnica mestnega oddelka za zdravje in socialno varstvo Tilka Klančar, a na omenjeni javni poziv se po njenih besedah niso odzvali namenoma, ker je ta "zahteval nekaj, kar sploh ni mogoče in je v celoti protizakonito". Klančarjeva je nedavno že pojasnila, da je poziv Slovenskih železnic v nasprotju s predpisi, ker v njem od bodočega imetnika ustanoviteljskih pravic zahtevajo nadaljevanje zdravstvene dejavnosti, kar pa ni samo po sebi umevno, saj morebitni novi lastnik ne bo javni zavod niti ne bo imel koncesije za opravljanje javne službe.

Klančarjeva je dodala, da Slovenske železnice kot ustanoviteljice Železniškega zdravstvenega doma "niso storile niti koraka naprej pri iskanju rešitve" za ureditev njegovega statusa z ustanovitvijo javnega zavoda ali pridobitvijo koncesije za opravljanje javne službe. Kljub temu pa po njenih besedah z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije nemoteno sklepajo pogodbo o financiranju javne službe in brez pravne podlage prejemajo denar iz zdravstvene blagajne.

Očitkov mestne občine se na Slovenskih železnicah branijo. Pojasnili so, da so pred objavo javnega poziva dobro preučili vse pravne podlage. Zanikajo, da bi bil poziv kakor koli sporen ali zavajajoč, in zagotavljajo, da bodo pet prispelih ponudb pred končno odločitvijo dobro preučili. Obljubili so, da pri odločanju, na koga bodo prenesli ustanoviteljske pravice, ne bodo upoštevali zgolj ekonomskega interesa, temveč tudi program razvoja zdravstvene dejavnosti, ki ga bodo predstavili ponudniki.

Pa vendar na mestni občini s takšnimi zagotovili še zdaleč niso zadovoljni in so že pred dobrim mesecem napovedali, da bodo, če Slovenske železnice ne uredijo pravnega statusa Železniškega zdravstvenega doma ali ustanoviteljske pravice ne prenesejo na zasebnika, sprožili vse potrebne postopke za zaščito javnega interesa. Mesto si namreč želi ohraniti javno zdravstveno dejavnost v Železniškem zdravstvenem domu, saj bi se sicer hudo zmanjšala dostopnost do zdravstvenih storitev v Ljubljani, ki so že tako podhranjene.